May ayı ərzində “Elektron hökumət” portalında ən çox müraciət olunan sahələr
Müşahidələr və statistik rəqəmlər göstərir ki, ölkəmizdə əhalinin elektron xidmətlərdən istifadəsi genişlənir. “Elektron hökumət - www.e-gov.az” portalı vasitəsilə təqdim olunan elektron xidmətlərdə müraciət edənlərin sayının dinamik artımı bunun əyani göstəricisidir. Tələbata uyğun olaraq, istifadəçilərin müraciət etdikləri xidmətlərin statistikası hər ay yenilənir.
Beləliklə, may ayı ərzində "Elektron hökumət" portalı vasitəsilə xidmətlərə ən çox müraciət edilən sahələrin statistik göstəricilərini təqdim edirik.
1. Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası 691,299
2. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi 607,587
3. Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi461,296
4. Dövlət Gömrük Komitəsi48,821
5. Elektron Arayışlar 14,167
Qəbul imtahanlarına start verildiyi bir vaxtda Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası xidmətləri müraciət sayına görə liderdir və təkcə may ayı ərzində qurumun təqdim etdiyi “Namizədlərin (abituriyentlərin, bakalavrların, namizədlərin (rezidenturaya sənəd verənlər) ərizələrinin onlayn qəbulu” elektron xidmətinə 337,405 dəfə müraciət olunub.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin təqdim etdiyi xidmətlər sosial yönümlü xidmətlər olduğu üçün vətəndaşlar arasında aktualdır. Qeyd edək ki, may ayı ərzində “Ünvanlı sosial yardımla bağlı müraciətin edilməsi” elektron xidmətinə 220,665 dəfə müraciət olunub.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təqdim etdiyi elektron xidmətlərdən olan “Mobil nömrə daşınması xidməti vasitəsilə digər şəbəkəyə daşınmış nömrələr barədə məlumatın verilməsi” xidmətinə may ayı ərzində 231,576 dəfə müraciət edilib. Bu xidmət vasitəsilə vətəndaşlar zəng edəcəkləri nömrənin başqa bir mobil operator şəbəkəsinə daşınıb-daşınmaması barədə məlumat əldə edə bilirlər.
Dövlət Gömrük Komitəsinin təqdim etdiyi “Malların və nəqliyyat vasitələrinin gömrük rəsmiləşdirilməsi üzrə elektron gömrük bəyannaməsinin qəbulu” elektron xidmətinə isə 36,824 dəfə müraciət olunub.
Artıq 2 ildir portal üzərindən təqdim edilən elektron arayışlar fərdə məxsus məlumatı elektron qaydada formalaşdırmağa, çap edərək quruma ötürməyə icazə verir. Qeyd edək ki, təkcə may ayında “Elektron hökumət” portalının təqdim etdiyi elektron arayışlara 14167 dəfə müraciət olunub.

According to statistical information, the number of citizens using e-services through  E-government (www.e-gov.az) portal in our country continues to grow. The dynamic growth in the number of visits to the services provided through the portal is a clear evidence to this.According to need, the statistics of the visited services are updated every month.
Thus, statistical indicators of the most frequently used services through E-government portal during May are as follows:
State Student Admission Commission - 691,299
Ministry of Labour and Social Protection of Population -607,587
Ministry of Communications and High Technologies -461,296
State Customs Committee - 48,821
Reference Documents  - 14,167
The State Student Admission Commission takes the lead in the number of e-services visited most frequently by citizens during the entrance exams. Thus, only in May the service  “Online submission of applications by candidates (applicants, bachelors, candidates (applying for residency))” of the State Student Admission Commission was used 337,405 times.
The services provided by the Ministry of Labour and Social Protection of Population  were visited most  by citizens as they are social-oriented services. Thus, during May  the  service “Apply for targeted social assistance” of the Ministry of Labour and Social Protection of Population was used 220,665 times.
The service “Provision of information on numbers moved to another network through Mobile Number Portability (MNP)” of the Ministry of Communications and High Technologies was used 231,576 times during the stated period.   Through this service, a citizen who is going to call, can obtain information on the numbers, whether it is moved to another mobile operator’s network.
The service “Acceptance of electronic customs declaration for customs clearance of goods and vehicles” of the State Customs Committee was used 36,824 times in May.
It is over 2 years now references documents offered via the portal allows the user to formalize and print information on himself online and send it to appropriate body. It should be noted that the service reference documents  provided through  E-government  portal was used 14,167 times during the stated period.