Elektron hökumət portalına yeni xidmət inteqrasiya olundu
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasında 10 gündən artıq müvəqqəti qalmaq istəyən əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar. Bu proses Dövlət Miqrasiya Xidmətinin təqdim etdiyi “Olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün müraciətin və sənədin qəbulu” adlı elektron xidmət vasitəsi ilə daha asan həyata keçirilir. Qeyd olunan elektron xidmət artıq “Elektron hökumət”  portalına da inteqrasiya edilib.
Hətta, xidmətdən istifadə etmək üçün portalda qeydiyyatdan keçmək tələb olunmur. Sadəcə www.e-gov.az elektron ünvanına daxil olub, elektron xidmətlər bölməsində Dövlət Miqrasiya Xidmətinin “Olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün müraciətin və sənədin qəbulu” adlı xidmətini seçmək lazımdır.
Xidməti seçdikdən sonra fiziki, yaxud hüquqi şəxs kimi qeydiyyatdan keçmək mümkündür. Fiziki şəxs kimi qeydiyyatdan keçmək istəyən vətəndaş açılan səhifədə sənəd məlumatlarını qeyd edir, şəxsiyyət vəsiqəsinin foto surətini yükləyir və barəsində ilkin məlumatları müvafiq xanalara doldurur.
Əcnəbinin qeydiyyata alınacağı ünvan məlumatından sonra istifadəçi ekranda görünən təhlükəsizlik simvolunu və rəqəmləri daxil edib təsdiqlə düyməsini sıxmaqla qeydiyyatdan keçmiş olur.
Qeydiyyatı tamamlamaq üçün isə vətəndaş elektron poçt ünvanına daxil olub linki təsdiqləyir və növbəti pəncərədə istədiyi şifrəni daxil edib təsdiqləməklə sistemə giriş əldə edir. Qeyd edək ki, vətəndaş sistemə bir dəfə giriş əldə etdikdən sonra, həmin şifrə ilə mütəmadi olaraq sistemdən istifadə edə biləcək.
Beləliklə, xidmət seçildikdən sonra açılan pəncərədə elektron poçt ünvanını və şifrəni daxil edən vətəndaş sistemə daxil olur.
Sonra əcnəbinin qeydiyyata alınacağı “ünvan” düyməsini seçərək ünvanının təsdiqlənməsini gözləyir.
Ünvan aktiv olduqdan sonra əməliyyat düyməsini seçərək yeni səhifədə tələb olunan suallar cavablandırılır və təsdiqlə düyməsi seçilir.
Nəticədə vətəndaş qeydiyyata alınır və sorğunun qəbul edilməsi ilə bağlı elektron poçtuna bir iş günü ərzində bildiriş göndərilir.
Qeyd edək ki, xidmət 3 dildə - Azərbaycan, ingilis və rus dilində təqdim edilir. Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə hüquqi şəxslər tərəfindən qeydiyyatı isə fiziki şəxslərin həyata keçirdiyi qaydada aparılır.

As is known, foreigners and stateless persons intending to stay temporarily in the Republic of Azerbaijan for longer than 10 days should register upon place of stay within 10 days. The service “Apply for registration upon place of stay” which is rendered by the State Migration Service has facilitated this process. The said service has also been integrated into the portal.
No registration is required on the portal to use the service. You only need to enter the portal (www.e-gov.az) and choose the service “Apply for registration upon place of stay” from the list of online services rendered by the State Migration Service.
After selecting the service it is also possible to sign up as a physical or legal entity. A citizen who wants to sign up as a physical person enters his/her document details on the opened window, uploads scanned copy of his/her ID card and fills in relevant fields with basic information about himself/herself.
Following the information about the place where the foreigner will be registered, the user signs up by entering security symbols and figures displayed on the screen and presses “apply” button.
To complete the registration, the citizen confirms the link by entering his/her e-mail address and gets access to the system by entering and confirming any password he/she wishes on the next window. It should be noted that obtaining access to the system once the citizen can use it regularly with the same password.
Thus, after selecting the service the citizen logs on to the system by entering e-mail address and password on the opened window.
Then he/she selects “address” button where foreigner will be registered and waits its confirmation.
After activation of the address he/she answers required questions about the foreigner on the new window by selecting operations button and presses “apply” button.
As a result, the citizen is registered and a notification on receipt of the request is sent to his/her e-mail address within one business day.
It should be noted that the service is available in three languages – Azerbaijani, English and Russian. Registration of foreigners and stateless persons upon place of stay by legal entities is carried out in the same procedure as physical persons.