Ölkəmizin BMT-nin “Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi” üzrə mövqeyi 12 pillə yüksəldi
Ölkəmiz Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) ənənəvi olaraq hər iki ildən bir nəşr etdiyi “E-Government Survey 2016” adlı hesabatında əvvəlki mövqeyini 12 pillə artıraraq 68-ci yerdən 56-cı yerə yüksəlib.
Hesabatın builki nəşrində “Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi”“Elektron-İştirak İndeksi”  üzrə BMT-nin 193 üzv ölkəsinin reytinqi müəyyənləşdirilib.
Hesabatda “Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi” üzrə ölkələr ümumilikdə topladığı xala görə 4 qrup üzrə təsnifləşdirilib (çox yüksək, yüksək, orta, zəif).
Qeyd edək ki, “Elektron Hökumət İnkişaf İndeksi” (EGDI) üzrə Azərbaycan əvvəlki hesabatdakı kimi “Yüksək” EGDI  ölkələr qrupuna daxil edilib.
•    EGDI qrupunda dünya ölkələri arasında Birləşmiş Krallıq liderlik edir. Qeyd edək ki, əvvəlki hesabatda liderlik edən Koreya hazırki hesabatda 3-cü yerdə mövqe tutub. “Elektron Hökumət İnkişaf İndeksi” üzrə 2-ci yerin sahibi Avstraliya olub.
•    Qeyd edək ki, reytinq cədvəlində xeyli irəliləyən ölkəmiz MDB regionunda əvvəlki hesabatdakı 7-ci mövqeyindən 4-cü mövqeyə yüksəlib.
•    EGDI indeksinə görə MDB ölkələrinin müqayisəsi:
Məlumat üçün bildirək ki, “Elektron Hökumət İnkişaf İndeksi”nin hesablanması zamanı 3 komponent əsas götürülür:
Online xidmət sub-indeksi,
Telekommunikasiya İnrfastrukturu sub-indeksi,
İnsan Kapitalı sub-indeksi.
•    BMT-nin sözügedən hesabatında göstərilən ikinci əsas indeksi “Elektron-İştirak İndeksi”dir (E-Participation). Azərbaycan bu göstəriciyə görə dünya ölkələri arasında 30 pillə irəliləyərək 77-ci yerdən 47-ci yerə yüksəlib.
•    Azərbaycan həm də bu göstərici üzrə MDB ölkələri arasında əvvəlki 7-ci yerindən 2-ci yerə yüksəlmiş olub.
•    Həmçinin məcmuədə “Elektron-İştirak İndeksi” üzrə ən yaxşı performans göstərən top 50 ölkə arasında Azərbaycanın adı qeyd edilib. Bu indeks üzrə meyarlar e-informasiya, e-məsləhət, e-qərarvermə alt göstəricilər əsasında hesablanır.
•    “Elektron-İştirak İndeksi”nin sub-göstəriciləri üzrə Azərbaycanın mövqeyi  aşağıdakı kimidir.
Qeyd edək ki, hesabatın müvafiq qiymətləndirməsində “Elektron-İştirak İndeksi” üzrə dünya ölkələri arasında Birləşmiş Krallıq liderlik edir. Digər 2-ci yer iki ölkə - Yaponiya və Avstraliya arasında bölüşür. Əvvəlki hesabatda birinci olan Koreya isə bu dəfə 4-cü yerdə qərarlaşıb.

Azerbaijan has improved its position in the UN E-Government Survey, which is published by the United Nations every two years. Thus, according to the UN E-Government Survey 2016, our country has moved up from 68th to 56th position.
Note that the survey includes ratings of 193 UN member states on the E-Government Development Index  and E-Participation Index.
All the countries in the survey were divided into 4 groups (very high, high, middle and low) depending on the number of points they gained in the E-Government Development Index.
This year, like in 2014, Azerbaijan has entered the “high group” of  E-Government Development Index (EGDI).
• According to the survey, the United Kingdom holds the leading position among the “high group” EGDI countries.  Note that the Republic of Korea, which was leader in the previous rating, has now settled in the third position. The second place was taken by Australia.
• Azerbaijan has also improved its position among the CIS countries. Thus, our country has moved up from the 7th to 4th position in the CIS region.
• CIS countries on EGDI index:
Note that the following three basic components are taken into account in calculating the E-Government Development Index:
Online Service Index
Telecommunications Infrastructure Index
Human Capital Index
• Azerbaijan has improved its position in the E-Participation Index by 30 points. Thus, our country has moved up from the 77th   to 47th   place.
• Azerbaijan took the second place among the CIS countries in the E-Participation Index.
• According to the survey, Azerbaijan is among  top 50 countries in the E-Participation Index based on the calculation of the following sub-indices: e-information, e-consultation, e-decision making.
• Azerbaijan's position on the sub-indices of “E-Participation Index” is as follows.
Note that the United Kingdom is the leader worldwide in the E-Participation Index.   Japan and Australia share the second place. Korea, which held the leading position in the previous rating, took the 4th place in the E-Participation Index.