Mobil cihazların qeydiyyatı ilə bağlı “157” çağrı mərkəzinə zəng edin
Mobil qurğularınızın  IMEI kodlarının qeydiyyatı və itirilmiş telefonlarla bağlı yaranan bütün suallarınıza  “157” çağrı mərkəzinə zəng etməklə cavab tapa bilərsiniz.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi tərəfindən “Mobil cihazların qeydiyyat sistemi” üzrə daxil olan zənglərin optimallaşdırılması, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi ilə daha əvvəl fəaliyyət göstərən “1677” nömrəli məlumat mərkəzi “157” çağrı mərkəzinə birləşdirilib.
Qeyd edək ki, bu nömrəyə zəng etməklə həftənin iş günləri saat 9:00-dan 18:00-a qədər məlumat almaq mümkündür.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına əsasən, Məlumat Hesablama Mərkəzi tərəfindən yaradılan “Mobil cihazların qeydiyyat sistemi”  telekommunikasiya  şəbəkəsində istifadə olunan mobil cihazların texniki identifikasiya göstəriciləri barədə məlumatların vahid baza sisteminə daxil edilməsi, saxlanılması və emalı funkusiyasını yerinə yetirir.
Bu sistem vasitəsi ilə texniki parametrləri standartlara uyğun olmayan, keyfiyyət əmsalları aşağı olan və insan orqanizmi üçün zərərli elektromaqnit şüalanmaları yayan mobil cihazların ölkəyə idxalının qarşısı alınır.
Məlumat üçün bildirək ki, mobil cihazların IMEI kodları üzrə elektron qeydiyyat “www.e-gov.az” portalı, www.imei.az saytı üzərindən və ya poçt şöbələrində aparılır.

Citizens can now call 157 Call Center concerning registration of mobile devices
By calling Call Center 157 you can now get answers to all your questions related to registration of IMEI codes of your mobile devices and lost phones.
Data Processing Center (DPC) of the Ministry of Communications and High Technologies has combined previously operating Information Center 1677 with Call Center 157 with the view of optimizing and improving the quality of calls received on the “Mobile Devices Registration System”.
Note that citizens can now obtain information by calling this number on business days from 9:00 to 18:00.
According to the relevant decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, “Mobile Devices Registration System”, which was created by Data Processing Center, performs the functions of inclusion of data on identification parameters of mobile devices used in telecommunications network into a single database system, their storage and processing.
The purpose of the system is to prevent the import of mobile devices whose technical parameters do not meet the standards and are of low quality and emitting harmful electromagnetic radiation to the human body.
Note that electronic registration of IMEI codes of mobile devices is carried out on the portal www.e-gov.az, website www.imei.az or at post offices.