Azərbaycan-Koreya əməkdaşlıq forumu keçirildi
Bu gün Bakıda Dövlət İdarəçiliyi üzrə Azərbaycan-Koreya əməkdaşlıq forumu keçirilib. Forumda Koreya Respublikasının daxili işlər naziri Honq Yun-Şik, Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Kim Çan Qyu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin direktoru Elnar Əsədov və digər səlahiyyətli nümayəndələr iştirak ediblər.
Forumu giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov “Elektron hökumət” portalının uğurlu fəaliyyətini vurğulayaraq qeyd edib ki, “Elektron hökumət” portalında olan elektron xidmətlərin istifadə dairəsi genişləndikcə, portaldan istifadə əmsalı da artır. Məruzəçi, həmçinin qeyd edib ki, təsadüfi deyil ki, BMT-nin "Elektron hökumət sorğusu 2016” hesabatına əsasən Azərbaycan "Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi" üzrə əvvəlki mövqeyini 12 pillə artıraraq 68-ci yerdən 56-cı yerə, "Elektron-İştirak İndeksi" üzrə isə öz mövqeyini 30 pillə artıraraq 47-ci yerə yüksəlib.
Tədbirdə çıxış edən Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Kim Çan Qyu Azərbaycanın inkişaf etmiş “Elektron hökumət” sistemlərindən birini yaratdığını və bu sahədə gördüyü işlərlə keçmiş SSRİ-nin digər dövlətlərindən fərqləndiyini söylədi və qeyd etdi ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu sistemi dünyada tətbiq etmək üçün ən yüksək səviyyədə addımlar atılır".
Daha sonra Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin operatoru olduğu “Elektron hökumət” portalının koordinatoru Cəmşid Naxçıvanski “Elektron hökumət” sistemi üzrə təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi “Elektron hökumət” portalının inkişaf mərhələləri, statistik məlumatlar, qarşıya qoyulan məqsədlər və gələcək planlar barədə də forum iştirakçılarına məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Koreyanın Daxili İşlər Nazirliyi arasında “Elektron hökumət” və dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Azerbaijan-Korea Cooperation Forum on Public Administration held in Baku on August 19. The Forum was attended by the Minister of Internal Affairs of the Republic of Korea Hong Yoon-sik, Korean Ambassador to Azerbaijan Kim Chang-gyu, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Inam Karimov, Director of the Data Processing Center of the Ministry of Communications and High Technologies Elnar Asadov and other authorized representatives.
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Inam Karimov opened the forum with introductory speech. Highlighting the successful operation of the portal Electronic government, Inam Karimov said that with the expansion of the scope of e-services the use factor of the portal is increasing as well. According to him, it is no coincidence that having improved its previous position in the UN E-Government Development  Survey, Azerbaijan has moved up from 68th to 56th position in the “E-Government Index”  and from 77th to 47th - in the “E-Participation Index”.
Speaking at the event, Korean Ambassador  to Azerbaijan Kim Chang-gyu said  Azerbaijan has created one of the developed e-government systems and work done in this area differs from other countries of the former USSR. According to the diplomat, steps are being taken in Azerbaijan at the highest level for the implementation of this system in the world under the leadership of President Ilham Aliyev.
Then, the coordinator of the portal Electronic Government Jamshid Nakhchivanski delivered presentation on the e-government system. The speaker provided participants with information on the development stages of the portal, statistic data, targets and future plans.
A memorandum of understanding on cooperation in the field of e-government and the provision of public services was signed at the event between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Internal Affairs of Korea.