“Sağlamlıq – 2016” rabitə işçilərinin Respublika Spartakiadasına start verilib
Azərbaycan Respublikasında rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsi işçilərinin peşə bayramının və ölkəmizdə telefon rabitəsinin yaradılmasının 135  illiyiilə əlaqədar keçirilən “Sağlamlıq – 2016” rabitə işçilərinin Respublika Spartakiadasına start verildi.
Mərasimdə rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin birinci müavini Əli Abdullayev, gənclər və idman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasınınsədr müavini Aqil Dadaşov, rabitə birlik müəssisələrinin nümayəndələri, idman cəmiyyətlərinin təmsilçiləri iştirak etmişlər.
Spartakiadanı açıq elan edən rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin birinci müavini Əli Abdullayev ölkəmizdə idmanın dinamik inkişafından, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin idmana qayğısından, bu diqqət və qayğının təzahürü kimi idmançılarımızın beynəlxalq arenalarda göstərdikləri uğurlu nəticələrdən bəhs etmişdir.  O, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin himayəsi ilə qadınlardan ibarət “Telekom” voleybol klubunun 2017-ci ildə Avropa çempionatının qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmasını idman ictimaiyyətinin uğuru kimi qeyd etmişdir.
Ə. Abdullayev spartakiadanın keçirilməsində əsas məqsədin rabitəçilərin sağlamlığının möhkəmləndirilməsi, onları bədən tərbiyəsi və idman məşğələlərinə cəlb etməklə asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsini təmin etmək, eləcə də ən yaxşı idman kollektivlərini müəyyən etməkdən ibarət olduğunu bildirmişdir.
Digər çıxış edənlər ölkəmizin son illər idman sahəsində ciddi uğurlara imza atdığını qeyd edərək, bu cür spartakiadaların ümumi inkişafa önəmli töhfələr verdiyini vurğulamışlar.
Qeyd edək ki, idmanın 9 növü (atletika, voleybol, stolüstü tennis, kəndirdartma, mini-futbol, şahmat, nərd, dama və güllə atıcılığı) üzrə keçirilən yarışlarda  Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində olan qurumları təmsil edən 14 komanda, 500-dən artıq idmançı iştirak edəcəkdir.

Republican Sports Contest “Saglamlig (Health) 2016” of communication workers has kicked off in Azerbaijan. Note that the Sports Contest is organized in connection with the professional holiday of workers of the sphere of communications and high technologies and 135th anniversary of the creation of telephone communications in the Republic of Azerbaijan.
The opening ceremony of the sports contest was attended by First Deputy Minister of Communications and High Technologies Ali Abdullayev, Deputy Minister of Youth and Sports Ismayil Ismayilov, Deputy Chairman of Azerbaijan Trade Unions Confederation Agil Dadashov, as well as representatives of communication associations and sports societies.
Speaking at the opening ceremony of the sports contest, First Deputy Minister of Communications and High Technologies Ali Abdullayev spoke about the dynamic development of sports in our country, successful results of the country’s athletes in international sports arenas, which were achieved thanks to the special care and attention of Azerbaijani President Ilham Aliyev to this field. He said that the women’s volleyball team “Telecom” of the Ministry of Communications and High Technologies has qualified to the group stage of the European Championship 2017 which can be considered a success of the sports community.
Ali Abdullayev noted that holding such sports contests in the country is aimed at strengthening health of communications workers, helping them to spend their leisure time efficiently by involving them in physical culture and sports, as well as determining the best sports teams.
Other speakers at the ceremony noted that the country has achieved significant progress in the field of sports over the recent years. They also noted that such sports contests make great   contribution to the overall development of the country.
Note that 14 teams, over 500 athletes representing subordinate bodies of the Ministry of Communications and High Technologies will compete in competitions that will be held in 9 kinds of sports (athletics, volleyball, table tennis, tug-of-war, futsal, chess, backgammon, checkers, rifle and pistol shooting).