2016-cı ilin 9 ayı ərzində “elektron imza” sertifikatlarından nə qədər istifadə olunub?
Bildiyimiz kimi, “elektron imza” virtual mühit istifadəçisinin şəxsiyyətini müəyyənləşdirən vasitə, təsdiqedici komponentdir. O, elektron sistemdə imzanın daşıdığı bütün funksiyaları yerinə yetirən, göndərilmiş elektron məlumatı kodlaşdıran və göndərəni təyin edən ədədi koddur.
Elektron sənəd mübadiləsinin təsdiqləyici elementi kimi “elektron imza” virtual məkanda prosesin təhlükəsiz və çevik icrasını təmin edir. Məhz bu səbəbdən ondan istifadə bu gün yetərincə aktualdır və ümumən “elektron imza” istifadəçilərinin sayı artmaqda davam edir.
“Elektron imza” sertifikatlarının istifadəyə verildiyi gündən cari ilin 1 oktyabr tarixinədək olan statistikaya əsasən, dövlət qurumları üzrə 64008, fiziki şəxslər üzrə 16590, hüquqi şəxslər üzrə isə 16526 olmaqla, ümumilikdə 97124 “elektron imza” sertifikatı Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən istifadəyə verilib.
Məlumat üçün bildirək ki, 2016-cı ilin 9 ayı ərzində istifadəyə verilən “elektron imza” sertifikatının ümumi sayı 19892 təşkil edib. Onlardan dövlət qurumlarının payına 16470, fiziki şəxslərin payına 772, hüquqi şəxslərin payına isə 2650 “elektron imza” sertifikatı düşüb.

How many e-signature certificates were used during first 9 months of 2016?
As is generally known, the electronic signature card is a means of determining the identity of the user of virtual environment. It is a single code that performs all the functions of a signature in the electronic system, encodes the outgoing electronic data and identifies the sender.
E-signature, as an element of verification of electronic documents exchange, provides safe and flexible execution of the process in the virtual space. For this reason, its use today is quite important, and in general the number of e-signature users continues to grow.
According to statistics, as of October 1, 2016, the number of e-signature certificates issued to government agencies made up 64008, to individuals - 16590, to legal entities - 16526. A total of 97124 e-signature certificates have been issued by the National Certification Services Center so far.
It should be mentioned that the number of e-signatures issued during 9 months of 2016 amounted to 19892. Of these, 16470 were issued to government authorities, 772 - to physical persons, and 2650 - to legal entities.