Məlumat Hesablama Mərkəzi ilə “Microsoft”un Azərbaycan nümayəndəliyi arasında müqavilə imzalanıb
“Elektron hökumət” portalının və Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinin operatoru olan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi ilə “Microsoft”un Azərbaycan nümayəndəliyi arasıda müqavilə imzalanıb.
Müqaviləni Məlumat Hesablama Mərkəzinin direktoru Elnar Əsədov və “Microsoft”un Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Sərxan Həşimov imzalayıblar.
Müqavilə “Azərbaycan Respublikasında yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsinin tətbiqi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamın 2-ci hissəsinə əsasən “Azərbaycan Respublikasında yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinə elektron imza sertifikatlarının daxil edilməsi üçün Açıq Açar İnfrastrukturunun (PKİ) qurulması” layihəsi çərçivəsində imzalanıb.
Qeyd edək ki, İKT sahəsində son illərin ən böyük layihələrindən sayılan yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsi ölkəmizdə bütün vətəndaşları elektron imza sertifikatı ilə təmin edəcəkdir. Bu elektron şəxsiyyət vəsiqəsinin əsas üstünlüyü vətəndaşın elektron xidmətlərdən istifadə rahatlığını təmin etməklə məmnunluğunu artırmaqdır.

Data Processing Center  (DPC), which is the operator of the E-government  portal  and  National Certification  Services Center of the Ministry of Communications and High Technologies  and  Microsoft Azerbaijan  have  signed an agreement.
The agreement was signed  by Director of Data Processing  Center Elnar Asadov and  Director General of Microsoft Azerbaijan Sarkhan Hashimov.
The agreement was signed within the framework of the project  “Establishment of Public Key Infrastructure (PKI) for inclusion of electronic signature certificates in new-generation ID cards in Azerbaijan Republic”, in accordance with part 2 of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On  additional measures for the application of new-generation ID cards”.
Note that new-generation ID cards, which are considered to be the largest projects in the ICT field over recent years, will provide  all citizens of our country with  electronic signature certificates. The main advantage of  electronic ID cards is to increase citizen satisfaction by providing  convenience for the use of electronic services.
The agreement signed today is considered one of the most important steps taken in the development of e-government.