“Açıq hökumət məlumatları” mövzusunda konfrans keçirilib
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) təşkilatçılığı ilə Bakıda “Açıq hökumət məlumatları” mövzusunda konfrans keçirilib.
60-dək dövlət və özəl qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutan tədbirdə “Elektron hökumət” quruculuğunda yeni bir inkişaf mərhələsi sayılan açıq məlumatlar -  “www.data.gov.az” haqda təqdimatlar keçirilib, müzakirələr aparılıb.
“Elektron hökumət” portalının tərkib hissəsi kimi, 2015-ci ildə RYTN-in Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) tərəfindən yaradılan “www.data.gov.az” portalı dövlət orqanlarının məlumatlar toplusuna və əlavə vasitələrə giriş əldə etmək üçün informasiyaları özündə əks etdirir.
Portal vasitəsi ilə istifadəçilər dövlət orqanları tərəfindən yaradılan məlumatlar toplusunu asanlıqla tapa, yükləyə və istifadə edə bilərlər. Mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq təqdim edilən açıq məlumatlar müntəzəm şəkildə yenilənir və təkmilləşdirilir.
www.data.gov.az” portalının əsas məqsədi məlumatların istifadəsi, onların əsasında veb və mobil əlavələrin yaradılması vasitəsilə cəmiyyətə dövlətin idarə edilməsində iştirak etmək imkanının yaradılmasıdır. Eyni zamanda açıq dövlət məlumatlarına rahat giriş imkanı, əlavə dəyərin yaradılması, innovativ ideyaların stimullaşdırılması, təhlil və tədqiqatların asanlaşdırılması, hökumət işinin şəffaflığı və dövlət orqanlarının fəaliyyətinin effektliyinin və səmərəliliyinin artırılması da əsas məqsədlərdəndir.
Konfransda çıxış edən rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə artıq bir neçə ildir ki, bu istiqamətdə ardıcıl siyasətin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Portalda məlumatların yerləşdirilməsi ilə bağlı vacib məqamlara da toxunan E.Vəlizadə bu prosesin sərbəstlik, məlumatların tamlığı, ilkin mənbədən alınması, qeyri-müstəsnalıq və s. kimi əsas prinsiplərə əsaslandığını vurğulayıb.
Məlumat Hesablama Mərkəzinin direktoru Elnar Əsədov isə “Açıq hökumət məlumatları portalı” adlı təqdimatla çıxış edərək, portalın dayanıqlı, təhlükəsiz və standartlara uyğun təşkil edildiyini bildirib. Elnar Əsədov hazırda portalda 25 adda məlumat, o cümlədən Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin 8, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin 7, Səhiyyə Nazirliyinin 4,  Ədliyyə Nazirliyinin 1, Dövlət Gömrük Komitəsinin 4, “Azərsu”nun isə 1 açıq məlumatının yerləşdirildiyini vurğulayıb.
Gələcək planlardan söz açan Elnar Əsədov buraya hüquqi, texniki və normativ aktların təkmilləşdirilməsi; dövlət və qeyri-dövlət qurumları tərəfindən açıq məlumatların “www.data.gov.az” portalına inteqrasiyası; Açıq Hökumət məlumatlarının iqtisadiyyata təsirinin artırılması məqsədilə startapların və sahibkarların fəaliyyətinin stimullaşdırılması; dövlət və qeyri-dövlət qurumları tərəfindən açıq məlumatların təbliğ və təşviqinin gücləndirilməsi kimi hədəflərin daxil olduğunu qeyd etdi.
Daha sonra Rəqəmsal Avstriya Platformasının xüsusi nümayəndəsi Kristian Rup Avstriya hökumətinin açıq hökumət məlumatları sahəsindəki təcrübəsindən danışıb.
Ekspert qeyd edib ki, açıq məlumatların vahid məkanda cəmləşməsi onların asan istifadəsinə yol açır, eyni zamanda bu prosesin davamlı aparılması son olaraq, ölkələrin nüfuz və reytinqinə əsaslı şəkildə təsir göstərir.
Azərbaycanlı həmkarlarına tövsiyəsini də çatdıran Kristian Rup qeyd edib ki, portala daha çox maraq dairələrinin cəlb olunması istiqamətində işlər aparılmalıdır.
Həmçinin, konfransda bildirilib ki, zəruri məlumatlar istifadəçi üçün tam açıq edildikdən sonra dövlət xərclərinə qənaət, sahibkarlığa dəstəyin artırılması, idarəetmədə şəffaflığın təmin edilməsi, startapların stimullaşdırılması, elektron xidmətlərin sayının artması, eləcə də, BMT-nin “Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi” və “Elektron İştirak İndeksi” hesabatlarında ölkəmizin reytinqinin yüksəlməsi kimi müsbət nəticələr əldə olunacaq.

Conference on “Open Government Data” held
Conference on   “Open Government Data” was held in Baku, which was organized by the Ministry of Communications and High Technologies (MCHT).
The event was attended by some 60 representatives of public and private agencies. Presentations were made and discussions were held on open data - www.data.gov.az, which is considered a new stage of development in the formation of e-government.
The portal www.data.gov.az, created in 2015 by Data Processing Center (DPC) as part of the portal Electronic Government, includes information for obtaining access to the collection of government bodies and additional resources.
Through the portal, users can easily find, download and use the information generated by government bodies. The open data presented in accordance with existing legislation is regularly updated and improved.
The main purpose of the portal www.data.gov.az  is the use of information and to create opportunity for the society to participate in public administration through the creation of web and mobile applications on their basis. At the same time, it provides for the creation of opportunities for easy access to open government data, creation of added value, promoting innovative ideas, simplification of analysis and research, facilitating transparency in the work of  government, as well as effective and efficient in the work of government bodies.
Addressing the conference, Deputy Minister of Communications and High Technologies Elmir Velizade said consistent policy has been implemented in this direction for several years.
Touching upon  important points related to the  placement of data on the portal, Elmir Velizade stressed that this process is based on such fundamental principles as freedom, data integrity, obtaining information from primary sources, non-exclusivity.
Director of DPC Elnar Asadov delivered a presentation on “Open Government Data Portal” saying the portal was organized in accordance with stable, safe and standards. Elnar Asadov said currently the portal features 25 services of six agencies, including the Ministry of Culture and Tourism (8), Ministry of Communications and High Technologies (7), Ministry of Health (4), Ministry of Justice (1), State Customs Committee (4) and Azersu OJSC (1).
Talking about future plans, Elnar Asadov said this includes goals such as improving legal, technical and normative acts; integration of governmental and non-governmental agencies into the open data portal www.data.gov.az; stimulation of activity of start-ups and entrepreneurs in order to increase the impact of open government data on the economy; strengthening the promotion and encouragement of open data by government and non-governmental bodies.
Then, the special representative of the Platform “Digital Austria” Christian Roop spoke of the experience of the Austrian Government in the field of open government data.
The expert noted that the concentration of open data in an integrated space gives easy access to their availability, at the same time the result of long-term process of implementation particularly affects the authority and rating of countries.
Also, giving recommendations to his Azerbaijani colleagues, Christian Roop noted the need to implement measures in the direction of attracting a large number of stakeholders to the portal.
It was also noted at the conference that after full opening of necessary data for the users, positive results such as savings in government expenditure, increasing support for entrepreneurship, ensuring transparency in the management, promotion of start-ups, growth in the number of electronic services, as well as increasing Azerbaijan’s rating in the UN reports “E-Government Development Index” and “E-Participation Index” will be achieved.