Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yaradılıb
4781
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yaradılması haqqında Sərəncam imzalayıb. Dövlətimizin başçısının digər Sərəncamı ilə Ramin Quluzadə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri təyin edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Sərəncam Azərbaycanda dövlət idarəetmə strukturunu təkmilləşdirmək, habelə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırmaq və səmərəliliyi artırmaq məqsədilə imzalanıb.
Sərəncama əsasən Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi haqqında Əsasnamənin layihəsini, habelə nazirliyin strukturu və işçilərinin ümumi say həddi barədə təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Prezidentə təqdim edəcək. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yaradılması ilə əlaqədar Prezidentin aktlarının uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflər iki ay müddətində hazırlanıb dövlət başçısına təqdim olunacaq. Həmçinin Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının uyğunlaşdırılması üç ay müddətində təmin edilib Prezidentə məlumat veriləcək.
Bundan başqa, Sərəncama əsasən Nazirlər Kabineti mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlamalı və bunun icrası barədə beş ay müddətində Prezidentə məlumat verməlidir. Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yaradılması ilə əlaqədar uyğunlaşdırılmasını təmin edib Nazirlər Kabinetinə məlumat verəcək.

Ministry of Transport, Communications and High Technologies established by order of Azerbaijani President
4551
President Ilham Aliyev has signed an executive order on establishing the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan. Under another presidential order, Ramin Guluzade has been appointed as Minister of Transport, Communications and High Technologies.
The order aims to improve the public administration system in the Republic of Azerbaijan, bring the country’s state policy in the fields of transport and communications and high technologies to modern requirements, and increase the effectiveness in this area.
According to the order, the Cabinet of Ministers shall prepare and submit to the President the draft regulations on the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, as well as prepare proposals on the structure and total number of employees of the ministry within two months. The Cabinet of Ministers was instructed to prepare and submit to the President proposals on adjustment of the acts of the President of the Republic of Azerbaijan to the establishment of the Ministry of Transport, Communications  and High Technologies  of the Republic of Azerbaijan  within two months. Also, the Cabinet of Ministers shall ensure the adjustment of its normative legal acts and inform the President within three months.
Furthermore, according to the order, the Cabinet of Ministers shall control the adjustment of the legal acts of central executive bodies and inform the President of the Republic of Azerbaijan on their implementation within five months.
The Ministry of Justice was instructed to ensure the adjustment of the normative legal acts and normative acts of central executive bodies to the establishment of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and inform the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.