“Elektron hökumət” portalına müraciət sayı 40 milyonu ötdü
Bu gün ölkəmizdə elektron xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi sahəsində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Bunun nəticəsidir ki, vətəndaşların əksəriyyəti sosial-iqtisadi həyatın bir çox sahələrini əhatə edən xidmətlərdən elektron şəkildə faydalanmağa üstünlük verirlər.
Bütün bu xidmətlərin bir mərkəzdə - “Elektron hökumət” portalında cəmləşməsi isə onların işini daha da asanlaşdırır. İstifadəçi rahatlığını və məmnunluğunu təmin etmək üçün portalda təqdim edilən xidmətlərin sayı və çeşidi fasiləsiz olaraq yenilənir.
Hazırda portal üzərindən təqdim olunan e-xidmətlərin sayı 430 olub. Portalda 44 sahə üzrə elektron xidmət vətəndaşlar üçün açıqdır. Portalda real vaxt rejimində dəyişən sayğac vasitəsi ilə, elektron xidmətlərə müraciət sayını, daha çox istifadə edilən xidmətlərin statistikasını müəyyən etmək mümkündür.
Statistikaya görə artıq portala müraciət sayı 40 milyonu ötüb. 2016-cı ilin mart ayının 1-dən, 2017- ci ilin mart ayının 1-nə qədər portala müraciət sayı 20 milyondan çox olub. Bu da portal istifadəyə verilən tarixdən bu günə qədər olan müraciət sayının təqribən 50 faizini təşkil edir. İl ərzində rəqəmlərin belə sürətlə dəyişməsi istifadəçilər tərəfindən portalın populyarlığının artmasına dəlalət edir.

Number of users of E-government portal exceeds 40 million
Today, successive measures are being implemented in Azerbaijan to improve the quality of electronic services and expanding their scope of application. As a result, the majority of citizens prefer to benefit from online services covering many areas of social and economic life.
The combination of all of these services in a single center – E-government portal makes it even more convenient. To ensure user convenience and satisfaction, the number and range of services provided on the portal is updated constantly.
Currently, 430 different types of e-services covering 44 areas are provided through the portal. It is possible to determine the statistics on the number of visits to e-services and most frequently used services with the help of the counter operating on the portal in real time mode.
According to statistics, the number of visits to the electronic services provided on the portal exceeds 40 million. Thus, the number of people who visited the portal during the period from 1 March 2016 to 1 March 2017 was over 20 million. This is about 50% of all visits made to the portal since the launch of the portal up to now. Rapid change in figures during the year testifies to the growing popularity of the portal among users.