Gücləndirilmiş elektron imza tələb edən daha iki yeni xidmət “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunub
5095
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin operatoru olduğu “Elektron hökumət” portalına daha iki elektron xidmət inteqrasiya olunub. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) tərəfindən elektronlaşdırılaraq təqdim edilən yeni xidmətlər Sığortaolunanın ölümünə dair məlumatın onlayn qəbulu”“Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə hesabatların təqdim edilməsi” adlanır.
İstifadəçilərin ixtiyarına verilən bu xidmətlər ƏƏSMN-nin “Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən konkret sahələr üzrə elektron xidmətlər göstərilməsi Qaydaları”və “Elektron xidmət növlərinin Siyahısı”nın təsdiq edilməsi haqqında Nazirlər Kabinetinin 24 noyabr 2011-ci il tarixli qərarında əks olunan tapşırıqların təmin olunması məqsədi daşıyır. Hər iki xidmətdən istifadə üçün gücləndirilmiş elektron imzadan istifadə edilməlidir.
Qeyd edək ki, ƏƏSMN-nin fəaliyyət sahələrinin avtomatlaşdırılması nəticəsində bu sahələr üzrə artıq 28 elektron xidmət əhalinin istifadəsinə verilib. Həmin elektron xidmətlərdən istifadəyə maraq getdikcə artmaqdadır. Bu maraq nəticəsində cari ilin ilk rübündə nazirliyin elektron xidmətlərinə müraciətin sayı 2 milyon 623 min 88 olub.
Əlavə edək ki, yeni xidmətlərin inteqrasiyasından sonra “Elektron hökumət” portalında elektron xidmətlərin sayı 433-ə çatdırılıb.

Two more electronic services have been integrated into the E-government portal, whose operator is the Data Processing Centre of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies. The names of the two new electronic services provided by the Ministry of Labour and Social Protection of Population (MLSPP) are “Online receiving information on death of insured person” and “Submission of reports on compulsory state social insurance”.
The new services were made available to the users in order to ensure the fulfilment of tasks arising from “Rules for provision of e-services in specific areas by central executive bodies” and “List of types of e-services” approved  by  the decision of the Cabinet of Ministers dated November 24, 2011. To use the new services, a qualified electronic signature is required.
It should be noted that as a result of the automation of MLSPP’s scope of activities, over 28 electronic services are already available to the population in these areas. The interest in these e-services is growing with every passing day. As a result of this interest, in the first quarter of current year MLSPP’s e-services were used 2 million 623 thousand 88 times.
After the integration of the new services the number of electronic services on the E-government portal reached 433.