“Elektron hökumət” mövzusunda tələbələr üçün növbəti seminar keçirilib
“Elektron hökumət” portalının operatoru - Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzi ilə birlikdə tələbələr üçün növbəti seminar keçirib.
Seminarlar gələcək mütəxəssisləri İKT sahəsində karyera seçimləri, həmçinin “Elektron hökumət”, elektron xidmətlər, elektron imza, elektron sənəd və s. barədə məlumatlandırmaq məqsədi daşıyır.
Bu dəfə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) tələbələri üçün keçirilən seminarda ADPU-nun Kompüter Mərkəzinin direktoru İlham Əhmədov bütün dünyada olduğu kimi, ölkəmizdə də İKT sahəsinə xüsusi önəm verildiyini bildirib. Mərkəz rəhbəri ölkədə İKT-nin sosial sahəyə tətbiqinin 2003-2012-ci illəri əhatə edən Milli Strategiyadan başladığını vurğulayıb.
Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzinin (EHTTM) direktor vəzifəsini icra edən Rauf Cabbarov da İT sahəsinin malik olduğu üstünlüklər və sahənin inkişafı üzrə proqnozlardan söz açıb. R.Cabbarov EHTTM-nin bu istiqamətdə fəaliyyəti, o cümlədən həyata keçirdiyi layihələr haqda ətraflı məlumat verib.
Daha sonra seminarda “Elektron hökumət” portalının rolunu əks etdirən təqdimat nümayiş olunub. Məlumat Hesablama Mərkəzinin mühəndisi Elvin Cəfərli portalın yaradılması, inkişafı və vətəndaşlara təqdim etdiyi xidmətlərdən danışıb. Elektron sənəd mübadiləsindən söz açan mütəxəssis elektron imzanın üstünlükləri barədə gənclərə məlumat verib.

Regular workshop on e-government held for students
Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, which is the operator of E-government portal, together with E-Government Training and Education Center held a regular workshop for students.
The purpose of such workshops is to assist future specialists in choosing career in the ICT field, as well as  provide them with detailed information on e-government, electronic services, electronic signatures, electronic documents etc.
Speaking at the workshop, which was held for the students of Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU), director of the Computer Center of ASPU Ilham Ahmedov said as in the whole world, in our country great importance is attached to the ICT sphere. Head of Center said  the application of ICT in the country’s social sphere began with the implementation of the National Strategy for 2003-2012.
Acting director of the E-Government Training and Education Center Rauf Jabbarov spoke about the advantages of ICT and forecasts for the development of this sphere. He provided detailed information on the Center’s activity, as well as projects implemented in this direction.
Then a presentation on the role of E-government portal was made. The engineer of the Data Processing Center Elvin Jafarli spoke on the creation and development of the portal and the services provided to citizens. Speaking about the interchange of electronic document, he provided detailed information to the students on the advantages of electronic signature.
The workshop, which continued with various presentations on topics, ended with answers to questions from the audience and discussions.