Azərbaycan RRB-nin Administrasiya Başçıları Şurasının və RRB yanında İnformasiyalaşdırma üzrə Koordinasiya Şurasının birgə iclasında təmsil olunub
2814
18-19 aprel tarixlərində Belarus Respublikasının Minsk şəhərində Regional Rabitə Birliyinin (RRB) Administrasiya Başçıları Şurasının 52-ci və RRB yanında İnformasiyalaşdırma üzrə Koordinasiya Şurasının 23-cü birgə iclası keçirilir.
İclasda  Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan, Ermənistan, Bolqarıstan və Latviyanın rabitə administrasiyalarının başçıları, həmçinin Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının, Ümumdünya Poçt İttifaqının, Regional Rabitə Birliyinin və “İntersputnik” beynəlxalq kosmik rabitə təşkilatının rəhbərləri iştirak edir.
İclasda ölkəmizi nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir.
Sahə üzrə 30-a yaxın aktual məsələnin müzakirə olunduğu iclasın ilk günündə  RRB-nin gələcək fəaliyyəti ilə bağlı mühüm qərarlar qəbul edilib.
Nazir Ramin Quluzadə iclasın gündəliyinə dair məsələlərə münasibət bildirib və qeyd edib ki, Regional Rabitə Birliyi səmərəli regional təşkilat nümunəsidir.
Nazir iclasda müzakirə olunan məsələlərin və qəbul edilən qərarların İKT sektorunun və informasiya cəmiyyətinin davamlı inkişafına, işgüzar əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini bildirib.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 13 fevral 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat Nazirliyinin birləşdirilərək onların əsasında Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yaradılması barədə  iclas iştirakçılarına məlumat verən Ramin Quluzadə qeyd edib ki,  bundan sonra da Azərbaycan RRB-nin fəaliyyətinin bütün istiqamətləri üzrə uğurlu əməkdaşlığı davam etdirəcək.
Tədbir çərçivəsində nazir RRB-nin üzvü olan bir neçə  ölkənin rabitə administrasiyalarının rəhbərləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.

Azerbaijan represented at joint session of RCC Administrations’ Heads and CIS Coordination Council for Informatization
2456
The 52nd joint session of the Board of the Heads of Communications Administrations  of the Regional Commonwealth in the field of Communications (RCC) and the 23rd  session of the CIS Coordination Council for Informatization attached to the RCC are taking place in Minsk, Belarus on April 18-19.
Heads of Communications Administrations of Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Armenia, Bulgaria, Latvia, as well as heads of the International Telecommunication Union (ITU), Universal Postal Union (UPU), the RCC and Intersputnik International Organization of  Space Communications  are attending the event.
Azerbaijan is being represented at the meeting by a delegation led by Minister of Transport, Communications and High Technologies  Ramin Guluzade.
Important decisions regarding the future activities of the RCC were adopted on the first day of the meeting where about 30 topical issues  were discussed.
Minister Ramin Guluzade  commented on the issues on the agenda of the meeting and noted that the Regional Commonwealth in the field of Communications  is  an example of an effective regional organization.
The Minister said the issues discussed and decisions adopted at the meeting would contribute to the sustainable development of the ICT sector and information society, as well as strengthening of business cooperation.
At the same time, Minister Ramin Guluzade informed the attendees on the establishment of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan by merging the Ministry of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Transport of the Republic of Azerbaijan by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan  Ilham Aliyev dated 13 February 2017.
Ramin Guluzade said that Azerbaijan would continue its successful cooperation in all areas of activity of the RCC in the future.
On the sidelines of the event, the Minister held bilateral meetings with the heads of communications administrations of several RCC member countries.