Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin vahid portal üzərindən göstərdiyi elektron xidmətlərin sayı 21-ə çatdırılıb
4468
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin operatoru olduğu “Elektron hökumət” portalına Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təqdim etdiyi 3 yeni xidmət inteqrasiya edilib. Bununla da qurumun portal üzərindən göstərdiyi elektron xidmətlərin sayı 21-ə çatdırılıb. Vahid portala inteqrasiya olunan yeni xidmətlər aşağıdakılardır:
• - Geodeziya, qravimetriya, fotoqrammetriya, topoqrafiya işlərinin həyata keçirilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu;
• - Müxtəliftəyinatlı xəritə və atlasların tərtibatı, nəşri üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu;
• - CİS üçün baza xəritələrinin tərtibi ilə əlaqədar müraciətin və sənədlərin qəbulu.
“Geodeziya, qravimetriya, fotoqrammetriya, topoqrafiya işlərinin həyata keçirilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” adlanan xidmət dövlət sifarişi, eləcə də hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən ölkə ərazisində Geodeziya, qravimetriya, fotoqrammetriya, topoqrafiya işlərinin həyata keçirilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu qaydalarını müəyyən edir. “Müxtəliftəyinatlı xəritə və atlasların tərtibatı, nəşri üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” adlanan digər xidmət isə dövlət sifarişi, eləcə də hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən respublika ərazisində müxtəliftəyinatlı xəritə və atlasların tərtibatı, nəşri işlərinin həyata keçirilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu qaydalarını müəyyən edir. “CİS üçün baza xəritələrinin tərtibi ilə əlaqədar müraciətin və sənədlərin qəbulu” adlanan elektron xidmət isə dövlət sifarişi, eləcə də hüquqi və fiziki şəxslərin müraciətləri əsasında ölkə ərazisində Dövlət əhəmiyyətli Coğrafi İnformasiya Sistemləri üçün baza xəritələrinin tərtibatı işlərini əhatə edir.
Adları çəkilən hər 3 xidmətdən “Elektron hökumət” portalında qeydiyyatdan keçən istifadəçilər faydalana bilərlər.
Qeyd edək ki, hazırda müxtəlif qurumlar tərəfindən “Elektron hökumət” portalı üzərindən təqdim olunan elektron xidmətlərin sayı 446-dır.

Number of e-services provided by Ministry of Ecology and Natural Resources through E-government portal reached 21
2628
Three new services of the Ministry of Ecology and Natural Resources have been integrated into the E-government portal, the operator of which is Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies. Thus, the number of electronic services provided by the Ministry of Ecology and Natural Resources through the E-government portal reached 21.
The new services include:
- Acceptance of applications and documents for carrying out of geodetic, gravimetric, photogrammetric and topographical work
- Acceptance of applications and documents for compilation and publication of maps and atlases of various purposes
- Acceptance of applications and documents in connection with the compilation of basic maps for GIS
The service “Acceptance of applications and documents for carrying out of geodetic, gravimetric, photogrammetric and topographical work” lays down the rules for accepting applications and documents for carrying out of the mentioned work by legal entities and physical persons, as well as by government order.
The service “Acceptance of applications and documents for compilation and publication of maps and atlases of various purposes” lays down the rules for accepting applications and documents for the compilation and publication of maps and atlases of various purposes in the territory of the republic by legal entities and physical persons, as well as by government order.
The service “Acceptance of applications and documents in connection with the compilation of basic maps for GIS” lays down the rules for accepting applications and documents for the compilation of basic maps for geographic information systems of national importance by legal entities and physical persons, as well as by government order.
The aforesaid services are available for those who have  registered on the E-government portal.
It should be noted that currently the total number of electronic services provided by various government agencies through the E-government portal is 446.