“Elektron hökumət” portalında elektron arayışların sayı artırılıb. Belə ki, Dövlət Dəniz Administrasiyası (DDA) tərəfindən təqdim edilən informasiya ehtiyatı əsasında “Dənizçinin şəxsiyyət sənədi” adlı elektron arayış hazırlanaraq portala inteqrasiya edilib.
Yeni istifadəyə verilən bu arayış növü dənizçinin şəxsiyyət sənədi üzərində hazırlanır. “Dənizçinin şəxsiyyət sənədi” üzrə məlumatlar isə Daxili İşlər Nazirliyinin “Giriş-çıxış və qeydiyyat” İdarələrarası Avtomatlaşdırılmış Məlumat Axtarış Sistemindən (İAMAS ) götürülür.
“Dənizçinin şəxsiyyət sənədi” adlı elektron arayışı əldə etmək üçün “Elektron hökumət” portalında “Elektron arayışlar” bölməsinə daxil olmaqla həmin arayışı seçmək lazımdır.
“Elektron arayışlar” günümüzdə ən çox təlabatın olduğu elektron xidmət növüdür. Portalın əməkdaşları tərəfindən aparılan araşdırmalar göstərir ki, ölkəmizdə müxtəlif növ əməliyyatlarda vətəndaşlardan 40-dan artıq kağız üzərində arayış növü tələb olunur. Nəzərə alsaq ki, kağız üzərində arayışlarda əks olunan məlumatlar elektron arayışlarla eyni məlumat sistemlərindən götürülür, bu sənəd növlərinin elektron təqdim olunması mümkündür.
Arayış növlərinin elektron təmin olunması vətəndaşlar üçün şəffaf, səmərəli xidmət olmaqla yanaşı, qurumların işini də sadələşdirir. Elektron arayışların tətbiqi bu günə qədər kağız daşıyıcıda olan sənədlər üçün ayrılan vəsaitə qənaət deməkdir, eyni zamanda daimi və daha etibarlıdır.
Bununlada sözügedən elektron arayışın portala inteqrasiyasından sonra, portaldakı ümumi e-arayışların sayı 17, ümumi e-xidmətlərin sayı isə 447 oldu.

Number of reference documents on E-government portal increased
The number of reference documents that are available on the E-government portal has increased. Thus, reference document “Seafarer’s identity document”, which is issued on the basis of information resources provided by State Maritime Administration, has been integrated into the E-government portal.
The new reference document is prepared on the basis of seaman’s identity document. The data for “Seafarer’s identity document” is taken from the interagency Information Retrieval System “Input-output and registration” of the Ministry of Internal Affairs.
To obtain the reference document “Seafarer’s identity document”, the citizen should access the E-government portal and select the reference document in the “Reference documents” section.
Currently, reference documents are the most popular type of electronic services. According to the research conducted by the employees of the portal, over 40 types of paper-based certificates are required from citizens for conducting various transactions in our country. Taking into consideration the fact that information contained in paper-based reference and reference document is taken from the same data system,  these types of documents can be submitted in electronic form.
Provision of reference documents increases the efficiency and transparency of services, at the same time simplifies the work of government agencies. In addition, reference documents make it possible to save money allocated to paper-based media, at the same time they are permanent and more reliable as compared with paper-based certificates.
It should be noted that after the integration of the aforesaid service into the E-government portal, the total number of reference documents on the portal reached 18, and electronic services - 447.