“Elektron hökumət” portalının mobil əlavəsində elektron xidmətlərin sayı artırıldı
Elektron xidmətlərin əlçatanlığının daha da asanlaşdırılması məqsədi ilə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi tərəfindən “Elektron hökumət” portalının mobil tətbiqinin “iOS” versiyası yenilənərək, vətəndaşların istifadəsinə verilib. Bu mobil əlavə vasitəsilə elektron xidmətlər vətəndaşlara daha rahat və əlçatandır.
Geniş istifadəçi auditoriyasına malik sözügedən mobil tətbiqin “iOS” versiyasının “Elektron arayışlar” bölməsinə aşağıda adları çəkilən 5 elektron arayış əlavə olunub:
- İl ərzində rabitə xidmətləri üzrə ödənişlər haqqında arayış
- Vətəndaşın adına qeydiyyatda olan nəqliyyat vasitələri haqqında elektron arayış
- Vətəndaşın hərbi xidmət keçməsi barədə arayış
- Vətəndaşın hərbi qeydiyyatda olması barədə arayış
- Dənizçinin şəxsiyyət sənədi
Bununla yanaşı, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin aşağıda adları çəkilən 2 xidməti də mobil tətbiqə əlavə edilib:
- Sosial sığorta haqqında məlumat
- Sığortaedənin uçot nömrəsinin öyrənilməsi
Hazırda “Elektron hökumət” portalı mobil tətbiqinin “iOS” versiyasında Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin 7, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyinin 2, Daxili İşlər Nazirliyinin 1, Ədliyyə Nazirliyinin 1, Səhiyyə Nazirliyinin 3 elektron xidməti, həmçinin 11 adda elektron arayış vətəndaşların istifadəsindədir.
Bununla da mobil tətbiqinin “iOS” versiyasında ümumilikdə elektron xidmətlərin sayı 25-ə çatdırılıb və yaxın gələcəkdə “Android” versiyasına da bu əlavələrin inteqrasiya olunması nəzərdə tutulub.
Mobil əlavəyə giriş elektron imza kartı və istifadəçi adı/şifrə vasitəsilə mümkündür. Qeyd edək ki, sözügedən tətbiqi “AppStore”-da “Elektron hökumət portalı” yazıb axtarış etməklə, mobil qurğunuza yükləyə bilərsiniz. Mobil tətbiqlə bağlı yaranan sualları “157 Zəng Mərkəzi”nə ünvanlamaq mümkündür.

Number of e-services in mobile app of E-government portal increased
With a view to facilitating access to electronic services, iOS version  of the mobile application of  the E-government portal  has been updated  by the Data Processing  Center  of the Ministry of  Transport, Communications and High Technologies . Electronic services have become more convenient and accessible to users  through  this mobile app.
Following five e-services have been added to the section  “Reference documents “of the iOS version  of the mobile application, which has  a large user audience :
-Reference on payments for communication services during the year
-Reference document on a vehicle registered in citizen’s name
-Reference document on citizen’s active service
- Reference document on citizen’s registration for military service
- Seafarer’s identity document
In addition, the following two services of the Ministry of Labor and Social Protection have also been added to the mobile application:
- Information on social insurance
- Find out insurance account number
Currently, 7 e-services of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, 2 e-services of the Ministry of Labor and Social Protection of Population, 1 e-service of the Ministry of Internal Affairs, 1 e-service of the Ministry of Justice, 3 e-services of the Ministry of Health, as well as 11 reference documents  are available on the iOS version of the mobile application of the E-government portal.
Thus, the number of electronic services in the iOS version of the application reached 25. These application  will be integrated into the Android version of the portal in the near future.
Access to the mobile application is possible with e-signature card or a username/password. Note that you can download the app to your mobile device by writing “E- government portal” and making a search in the AppStore. Should any questions arise regarding the use of mobile application, contact 157 Call Center.