5-8 dekabr tarixlərində Bakı şəhərində 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları “Bakutel 2017” Sərgi-Konfransı keçiriləcək və beləliklə də, “Yüksək Texnologiyalar Həftəsi”nə start veriləcəkdir. Bu gün “Bakutel” çox qısa vaxt ərzində sürətlə inkişaf edən texniki nailiyyətlərə həsr olunmuş sərgi olmaqla yanaşı, həm də İKT sahəsinin müxtəlif sahələrini təmsil edən mütəxəssis və peşəkarların görüşü, eləcə də məlumatları mübadilə və emal etmək məqsədi ilə səmərəli vasitələr seçə bilən sadə istifadəçilər üçün unikal platformadır.
“Bakutel 2017” sərgisi Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK)nın dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkəti çıxış edir.
Bu il “Bakutel” sərgisində dünyanın 20 ölkəsini təmsil edən 200-dən artıq şirkətin iştirakı gözlənilir. İştirakçılar arasında Azərbaycanın aparıcı İKT şirkətləri, mobil operatorları, rabitə operatorları, internet provayderləri, sistem inteqratorları, tanınmış brendlərin distributorları, eləcə də teleradio yayım şirkətləri yer alır. Sərginin ekspozisiyası çərçivəsində yeni nəsil İT üzrə həll variantları, milli genişzolaqlı İnternet, 4G-5G mobil texnologiyaları, optik lifli texnologiya və “bulud” texnologiyaları üzrə xidmətlər təklif olunacaq. Tədbir iştirakçılarının 40%-ni “Bakutel” sərgisinin daimi eksponentləri təşkil edir. Yeni şirkətlər arasında isə “Hikvision”, “Nokia Networks” və digər şirkətlər yer alır.
“Bakutel 2017” sərgisində bir sıra ölkələrin milli stendləri də təqdim olunur. Bu ölkələrin tədbirdə iştirakı Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin fəal dəstəyi ilə reallaşdırılır.
Sərginin dörd iş günü ərzində dolğun və çoxtərəfli işgüzar tədbirlər proqramı keçiriləcək. Tədbirdə müxtəlif konfrans və görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Həmçinin “Bakutel 2017” sərgisi çərçivəsində “B2B” formatlı görüşlər də təşkil olunacaqdır. Bu tədbirlər çərçivəsində sərgi iştirakçıları və peşəkar ziyarətçilər ikitərəfli görüşlər keçirmək imkanı əldə edəcəklər. İşgüzar görüşlər və danışıqlarla yanaşı, sərginin bütün ziyarətçi və iştirakçılarını xoş sürprizlər, eləcə də müsabiqə və viktorinalar gözləyir.
Sərgi haqqında ətraflı məlumat, eləcə də elektron dəvətnaməni rəsmi saytdan (“www.bakutel.az”) əldə edə bilərsiniz.

Date of Bakutel 2017 became known
Bakutel 2017, the 23rd Azerbaijan International Telecommunications and Information Technologies Exhibition and Conference will be held in Baku from the 5th to the 8th of December. The exhibition will mark the beginning of High Technologies Week. Today Bakutel is not just an exhibition of technical achievements which are growing rapidly in an extremely short period of time, but also a unique platform where both specialists and professionals from various ICT fields can meet. Moreover, the exhibition serves as a venue for ordinary users who can choose the most effective tools for data exchanging and processing.
The exhibition has the support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, International Telecommunication  Union, Azerbaijan Fund for the Promotion of Export and Investment (AZPROMO) and the National Confederation of the Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic. The organiser of the exhibition is Caspian Event Organisers (CEO).
This year’s exhibition will bring together over 200 companies from 20 countries. Among the event’s participants are leading ICT companies of Azerbaijan, mobile operators, telecom operators, Internet providers, system integrators, distributors of well-known brands and radio and television broadcasting companies. The exhibition will present the next generation of IT solutions, including national broadband Internet, 4G-5G mobile technologies, as well as the fibre-optic and cloud computing services. 40% of this year’s participants are regular exhibitors of Bakutel. Bakutel 2017 will also welcome a number of new companies such as Hikvision, Nokia Networks and many others.
Bakutel 2017 will host the national stands of several countries, which will participate with a close support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan.
Over the four days, the exhibition will feature a rich and varied program of business events; there is a plan to hold various conferences and meetings. Within the framework of Bakutel 2017, B2B meetings will be held to provide the exhibitors and professional visitors with an opportunity to hold bilateral meetings. In addition to business meetings and negotiations, all the visitors and exhibitors can expect to see many surprises, contests and quizzes.
Further information about the exhibition, as well as electronic invitation can be obtained on the official website (“www.bakutel.az”) of the exhibition.