Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və “ADA” Universiteti əməkdaşlıq edəcəklər
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və “ADA” Universiteti əməkdaşlıq haqda razılaşma imzalayıb.
Sənədin əsas məqsədi “ADA”-da informasiya texnologiyaları və mühəndislik sahəsində təhsil alan tələbələr üçün dəstəkləyici layihələr həyata keçirmək, İKT-nin tətbiqinin genişləndirilməsi üzrə birgə fəaliyyətlə məşğul olmaqdır.
Əməkdaşlıq haqda razılaşma nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və “ADA” Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev tərəfindən imzalanıb.
Rektor Hafiz Paşayev nazirliyin təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirərək bildirib ki, “ADA”-da İT və Mühəndislik üzrə təhsil alan əlaçı tələbələr bu əməkdaşlıq çərçivəsində təqaüdlər qazana biləcək, yeni təcrübə imkanları əldə edəcəklər. O, əlavə edib ki, “ADA” Universiteti fəaliyyətində tələbələrin startap layihələrinin dəstəklənməsinə geniş yer verir.
Öz növbəsində nazir Ramin Quluzadə isə qeyd edib ki, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi İKT sahəsində həyata keçirilən işlərə ən istedadlı gəncləri cəlb etməkdə maraqlıdır. Nazirlik nəzdində fəaliyyət göstərən müəssisələrlə birgə tədqiqat layihələri həyata keçirmək, gənc alimlərlə birgə daim yenilənən İKT sahəsində meyilləri izləyərək yeni ideyalar ortaya qoymaq niyyətindədir.
Qeyd edək ki, “ADA” Universitetinin Fondu, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi, eləcə də “AzInTelekom” MMC arasında konkret tədbirlər planı üzrə iki əlavə sənəd də imzalanıb.

Ministry of Transport, Communications and High Technologies and University ADA to cooperate
The Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan (MTCHT) and the University ADA have signed an agreement on cooperation.
The main goal of the document  is the implementation of support projects for university students studying in the fields of information technologies and engineering, joint activities to expand the implementation of information and communication technologies (ICT).
The agreement was signed by Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade and  rector of the University ADA Hafiz Pashayev.
Highly appreciating the initiative of the ministry, Rector Hafiz Pashayev noted that excellent students of the university in IT and engineering specialties will  also be able to get scholarship, as well as obtain the opportunity to acquire new experience under the agreement. He added that the University ADA in its activities pays great attention to supporting students’ start-up projects.
In turn, Minister Ramin Guluzade said that the Ministry of Transport, Communications and High Technologies  is interested  in attracting most  talented young people to ICT-related activities. The  ministry intends to carry out joint research projects, put forward new ideas together with young scientists, monitoring constantly changing trends in the field of ICT together with the enterprises operating under  the ministry.
Note that two additional documents on specific action plan were also signed between the Foundation of the University ADA, Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and AzInTelecom LLC.