Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin “Impact Azerbaijan” jurnalına müsahibəsi
4446
– İKT-nin daha geniş istifadəsi üçün hansı strategiyanı həyata keçirirsiniz?
– İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları müasir həyatımızın bütün sahələrinə nüfuz edib. Bu, dünyada gedən inkişaf tendensiyasıdır. Azərbaycan da bu prosesin aktiv iştirakçısıdır. İKT sahəsi daim ölkə rəhbərliyi tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılır.
Çalışırıq ki, bütün istiqamətlərdə müasir tələblərə cavab verən texnologiyalar tətbiq edək. Bütün ölkə ərazisində telekommunikasiya infrastrukturunun yenilənməsi layihəsini həyata keçiririk. Bu layihələr sonuncu nəsil texnologiyalara əsaslanaraq əhaliyə daha keyfiyyətli xidmət göstərməyə hesablanıb.
Bu gün istənilən sahədə İKT uğurla tətbiq olunur. Hazırda ölkəmizdə elektron təhsil, elektron vergi, elektron səhiyyə, elektron kənd təsərrüfatı, elektron gömrük, elektron ticarət və digər istiqamətlər üzrə səmərəli layihələrin icrası davam etdirilir.
– "Elektron hökumət" quruculuğu istiqamətində hansı işlər görülür?
– Az əvvəl sadaladığım bütün xidmətlər "Elektron hökumət" modelində əks olunur.
40-dan artıq dövlət qurumunun xidmətləri "Elektron hökumət" portalında vətəndaşlara təqdim olunur. Portalın mobil tətbiqi vasitəsilə istifadəçilərə rabitə, kommunal, cərimə və s. üzrə bildirişlərin real vaxt rejimində çatdırılması mümkündür. Bu "mobil hökumət" quruculuğu istiqamətində uğurlu başlanğıc hesab oluna bilər.
Elektron xidmətlərə artan tələbat fonunda cari ildə e-imzanın istifadəsi təkmilləşdirilərək "elektron imza" tokenləri yaradılıb. Bu günədək 100 mindən artıq "elektron imza" istifadəyə verilib və yaxın müddətdə hər bir vətəndaşa təqdim ediləcək yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsi "elektron imza" sertifikatı ilə təmin olunacaq. Bununla da yeni vəsiqələr şəxsiyyəti identifikasiya etməklə yanaşı, elektron sənədlərin imzalanmasında da istifadə ediləcək.
Nağdsız ödənişlərin genişləndirilməsi üçün elektron hökumət ödəniş sistemi - "E-gov Pay" tərəfimizdən yaradılmış və əhalinin istifadəsinə verilmişdir.
– Keçən ilin dekabr ayında Regional Data Mərkəzi istifadəyə verildi. Bu layihəni necə səciyyələndirirsiniz?
– Data Mərkəzinin istifadəyə verilməsi həm ölkə, həm də region üçün çox mühüm hadisədir. Bu, Azərbaycanda mərkəzləşdirilmiş İT resurs funksiyasını yerinə yetirən bazanın yaradılması deməkdir. Layihə dövlət qurumları və müxtəlif müəssisələrə öz kapital xərclərini azaltmağa, istismar xərclərini isə sıfıra endirməklə ümumi İT xərclərinin minimallaşdırılmasına, eyni zamanda İT xidmətlərinin ixracına imkan verir.
Data Mərkəz Cənubi Qafqaz regionunda TIER III, ISO 20000 və ISO 27001 sertifikatlarına malik ilk belə mərkəzdir. Data Mərkəz nazirliyin nəzdində fəaliyyət göstərən "Azintelecom" şirkəti tərəfindən idarə olunur.
Bulud texnologiyaları üzərində qurulan Data Mərkəzinin infrastruktur əsaslı xidmətləri kiberhücumlara qarşı müdafiə  imkanı verir. Regional Data Mərkəzi və onun nəzdində təklif olunan bulud əsaslı infrastruktur xidmətləri öz əlverişli şərtləri ilə ölkəyə xarici valyutanın cəlb olunmasında və Azərbaycanın regionun İT Mərkəzinə çevrilməsində mühüm əhəmiyyətə malikdir.
– Rəhbərlik etdiyiniz qurum startap layihələrinə xüsusi dəstək verir. Sizin fikrinizcə, bu layihələrin beynəlxalq səviyyədə uğur qazanması üçün nə etmək lazımdır ?
– Ölkəmizdə innovativ ideyalara, intellektual sahibkarlıq subyektlərinə və startapçılara daim diqqət və dəstək göstərilir. Bunun nəticəsidir ki, son illərdə Azərbaycanın startap ekosistemi daha da inkişaf edib və artıq qlobal bazara çıxa biləcək layihələr formalaşıb. Strateji məqsəd kimi İT sahəsində ideyaların biznesə çevrilməsi nəticəsində yeni məhsul və xidmətlərin artması, bu sahənin inkişafı müəyyən olunub. Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində respublikamızın bir çox  aparıcı ali məktəblərində innovativ biznes inkubatorları yaradılıb.
İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun keçirdiyi qrant müsabiqələrində 100-dən artıq layihə dövlət tərəfindən maliyyələşdirilib.
Ölkənin İKT sektoruna xarici investorların cəlb edilməsi istiqamətində də işlər davam etdirilir və potensial xarici investorlarla yerli İT şirkətlər arasında əlaqələrin qurulması, layihələrinə yerli özəl investisiyaların cəlb edilməsi məqsədilə "İT investorlar klubu"nun və yerli vençur fondunun yaradılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
– Azərbaycanın 3-cü peyki orbitə nə vaxt buraxılacaq və bunun ölkəmiz üçün əhəmiyyəti nədir?
– Qeyd edim ki, "Azerspace-2" sayca 2-ci telekommunikasiya peykimizdir. "Azerspace-2"-nin 2018-ci ildə orbitə çıxarılması ilə bağlı işlər plan  üzrə gedir.  Bu peyk regionda şəbəkə xidmətləri sahəsində artmaqda olan tələbatı qarşılayaraq yüksək texniki imkanlar, əlverişli əhatə zonası və keyfiyyətli xidmət təklif edəcək. Yeni peyk həm də birinci telekommunikasiya peyki olan "Azerspace-1"-in orbitdəki ehtiyatı olacaq.
"Azerspace-1"-in özü də uğurla fəaliyyət göstərir və dünyanın 22 ölkəsində müştəri bazası var. Peykin tutumunun 75 faizi artıq kommersiyalaşdırılıb.
Kosmik sənayemizin vacib resurslarından biri də Yerin müşahidə peyki olan "Azersky"-dır. Hazırda "Azersky" peyki müdafiə, təhlükəsizlik, fövqəladə hallar, təbii ehtiyatların tədqiqi, dənizçilik, ətraf mühitin mühafizəsi, şəhərsalma, xəritəçəkmə, kənd təsərrüfatı, turizm və s. kimi sahələrdə geniş şəkildə tətbiq olunur.
Sevindirici haldır ki, peyklərimiz tam olaraq yerli mütəxəssislər tərəfindən idarə olunur.
– Növbəti "Bakutel" sərgi-konfransı yaxınlaşır. Bu cür ənənəvi tədbirlərin keçirilməsi sektorun inkişafına necə təsir edir?
– Artıq 23 ildir ki, İKT sahəsində regionun ən mühüm tədbiri hesab olunan "Bakutel" Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları Sərgisi keçirilir. Ölkə prezidentinin sərginin açılışında iştirakı bu İKT tədbirinin yüksək nüfuzundan və dövlətin bu sahəyə olan yüksək dəstəyindən xəbər verir.
Sərgidə onlarla ölkə 100-dən çox şirkətlə təmsil olunur. Həmçinin sərgi beynəlxalq əhəmiyyətli forum və konfransların keçirilməsi ilə də əlamətdar olur. Biz bu il də bir sıra mühüm toplantılar təşkil etməyi nəzərdə tuturuq. Sərgi-konfrans çərçivəsində bir çox mühüm qərar qəbul edilir. Bunu birgə əməkdaşlıq və layihələrin həyata keçirilməsi üçün uğurlu platforma hesab etmək olar.
– Azərbaycanın İKT sektorunu araşdırarkən, sosial məqsədli bir layihə diqqətimizi çəkdi. "İctimai internet" layihəsi. Belə bir təşəbbüs necə yarandı?
– Azərbaycanda internetin inkişafı dinamikdir. Əhalinin 80 faizinin internetə çıxışı var. İnsanların internetə marağını nəzərə alaraq, turistlərin və əhalinin daha çox istirahət etdiyi yerləri pulsuz "Wi-Fi"-la təmin edirik.
"İctimai Wi-Fi" layihəsi Dənizkənarı Milli Park daxil olmaqla paytaxtın  15 parkında artıq həyata keçirilib. Planımıza uyğun olaraq ilin sonunadək paytaxtımızda bütün parkların pulsuz "Wi-Fi"-la təmin olunması nəzərdə tutulur.

Special Interview with the Minister of Transport, Communications and High Technologies, Mr. Ramin Guluzade
3067
– What strategy are you implementing for wider application of ICT?
– Information communication technologies (ICT) has penetrated into all areas of our modern life.  This is a tendency of development in the world. Azerbaijan is also an active participant of this process. ICT field is always in the spotlight of the head of state.
We try to apply technologies that meet up-to-date requirements in all areas. We are implementing a telecommunication infrastructure upgrade project throughout the country. These projects are based on the latest generation technologies to provide high-quality services to the population.
Today ICT is successfully applied in any area. The implementation of effective projects are underway in our country in the field of e-education, e-tax, e-health, e-agriculture, e-customs, e-commerce and other directions.
– What work has been done within the direction of furthering E-government?
All the services I have just mentioned are reflected in “Electronic Government” model.
The services of more than 40 government agencies are provided to citizens on the portal E-government. Through the mobile application of the portal, users are sent notifications for communication, utilities, penalties and so on in real-time mode. This can be considered a successful start for building a “mobile government”.
The use of e-signatures have been improved this year against the background of increasing demand for electronic services and electronic signature tokens have been created. To date, over 100,000 electronic signatures have been issued and new generation ID card to be given to each citizen in the nearest future will be provided with an electronic signature certificate. Thus, new ID cards will be used for identifying identity, as well as, signing electronic documents.
In order to expand non-cash payments, E-government payment system E-gov Pay has been created by us and made available to the population.
Regional Data Center was commissioned in December last year. How would you characterize this project?
– The launch of the Data Center is a very important event both for the country and the region. This means establishment of a centralized IT resource function in Azerbaijan. The project allows government agencies and businesses to reduce their capital costs, minimize overall IT costs by reducing operating costs to zero, as well as export IT services.
Data Center is the first such a center in the South Caucasus region with TIER III, ISO 20000 and ISO 27001 certification. Data Center is operated by Azintelecom, which is under the Ministry structure.
Infrastructure-based services of the data centers that are created on cloud technologies provide protection from cyber attacks. The Regional Data Center and its cloud-based infrastructure services are of great importance to attracting foreign currency to the country on its favorable terms and transforming Azerbaijan into an IT Center of the region.
– Your Ministry gives special support to start up projects. In your opinion, what should be done to ensure that these projects succeed internationally?
– Constant attention and support is provided to innovative ideas, intellectual entrepreneurship and startups in our country. As a result, in recent years the startup ecosystem of Azerbaijan has grown and now we have projects that can enter the global market. As a strategic goal, as a result of transforming ideas into IT business growth of new products and services, development of this field has been identified. Innovative business incubators have been created in many leading universities of the country within the framework of cooperation with the Ministry of Education.
Over 100 projects have been financed by the government within grant competitions held by the State Fund for Development of Information Technologies.
The work is also under way to attract foreign investors to the country’s ICT sector and we continue with creation of “IT Investors Club” and local venture fund for the purpose of establishing links between potential foreign investors and local IT companies, attracting local private investments to their projects.
– When will the 3rd satellite of Azerbaijan be launched into the orbit and what is its importance to our country?
– It should be noted that Azerspace-2 is our second telecommunications satellite. The work on the launch of Azerspace-2 into orbit in 2018 is going within the action plan. The satellite will be able to meet growing demand in the region in the field of network services and will offer high technical capabilities, affordable coverage area and quality services. The new satellite will also be the reserve of the first telecommunications satellite Azerspace-1 in orbit.
Azerspace-1 is also operating successfully and has a customer base in 22 countries around the globe. 75% of satellite’s capacity is now commercially available.
One of the important resources of our space industry is the earth observation satellite Azersky. Today Azersky satellite is widely used in many areas, such as defense, security, emergencies, exploration of natural resources, maritime, environmental protection, urban planning, mapping, agriculture, tourism, etc.
It’s gratifying that our satellites are fully operated by local experts.
– Next BakuTel exhibition-conference is approaching. How do such traditional events affect the development of the sector?
– Azerbaijan International Exhibition and Conference on Telecommunications and Information Technologies BakuTel, which is the most important event of the region in the field of ICT, has been held for 23 years. The participation of the President of the country in the opening of the exhibition shows the high authority of this ICT event and the state’s support to this sphere.
Dozens of countries are represented at the exhibition by more than 100 companies. The exhibition is also important for holding international forums and conferences. We are planning to hold some important meetings this year as well. I think that very important decisions are adopted within the framework of the exhibition-conference, which can be considered a successful platform for joint cooperation and implementation of projects.
– While studying the ICT sector of Azerbaijan, a social-related project drew our attention. Public Internet project. How did this initiative come about?
– Internet development in Azerbaijan is dynamic. 80% of the population has an access to Internet. Given the interest of people to internet, we provide free Wi-Fi to those places where large number of tourists and people rest.
Public WiFi project has already been implemented in 15 parks of the capital city, including the Seaside National Park. According to our plan, all parks in our capital city will be provided with free wifi by the end of this year.