Elektron imzanın rəqəmsal ticarətdə perspektivlərindən danışılıb
Bu günlərdə Azərbaycan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Bakıda birinci Rəqəmsal Ticarət Qovşağına dair beynəlxalq konfrans keçirilib.
"Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı: İnkişaf perspektivləri” mövzusunda təşkil edilən beynəlxalq konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı ilk olaraq elektron ticarət və elektron kommersiya sahəsində dövlət – özəl əməkdaşlığı üçün gözəl bir nümunədir.
“Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Böyük İpək Yolu üzrə rəqəmsal məkanının, eyni zamanda Avropa coğrafiyasında vahid elektron məkanın yaradılması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Beynəlxalq konfransda müzakirələr bir neçə paneldə aparılıb.
Konfransın 3-cü panelində “Azexport” portalının rəhbəri Zaur Qardaşov, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (NRYTN) Məlumat Hesablama Mərkəzinin (MHM) direktoru Elnar Əsədov, Vergilər Nazirliyinin Qeydiyyat şöbəsinin rəhbəri Müslüm Şəfiyev, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu – AZPROMO-nun prezidenti Rüfət Məmmədov, “Paşa bank”ın Baş Strateji Nəzarətçisi Aqşin Mirzəzadə iştirak ediblər.
Konfransda Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin rəhbəri Elnar Əsədov “Rəqəmsal ticarətdə elektron imzanın tətbiqi” mövzusunda çıxış edib, elektron imzanın üstünlükləri və elektron ticarətdə perspektivləri barədə məlumat verib. O, çıxışı zamanı dünyada elektron ticarətin statistikası, rəqəmsal ticarət çərçivəsində reallaşdırılacaq əməliyyatların identifikasiya və təsdiqləyicisi olan elektron imzanın prosesə təsirindən danışıb.
Ölkəmizdə NRYTN-in Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinin (MSXM) Açıq Açar İnfrastrukturunda iyerarxik modelə əsaslanan Kök Mərkəznin fəaliyyəti ilə bağlı da ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, mərkəzin funksiyalarından biri iyerarxik struktura daxil olan bütün mərkəzlər üçün təkmil sertifikatların verilməsidir. Strukturun ən üst səviyyəsində olan Kök Mərkəz ikinci səviyyəli mərkəzlərin (Hakimiyyət Orqanları Mərkəzi, Elektron Hökumət Mərkəzi, Vergilər Nazirliyinin Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi və Mərkəzi bankın Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi) reyestrə alınmasını və fəaliyyətini tənzimləyir.
Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinin 12356 dövlət qurumları, hökumət təşkilatları və bələdiyyələrlə, 35020 vətəndaş və biznes subyektləri ilə birgə çalışdığı qeyd olunub. 2016-2017-ci illər ərzində 41 714 elektron imza sertifikatının istifadəyə verildiyi və 2015-2017-ci illər ərzində elektron imza sertifikatları vasitəsilə imzalama sayının 23 milyona yaxın olduğu bildirilib.
Elektron imzanın e-ticarətdə tətbiqindən danışan MHM-in direktoru elektron imzanın internet bankçılıqda, sığorta xidmətlərində, virtual ofislərdə, e-sifarişdə, e-müqavilələrdə və e-ödənişlərdə tətbiq oluna biləcəyini söyləyib və həmçinin qeyd edib ki: “2018-ci ildən ölkə vətəndaşlarına veriləcək yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrində elektron imza sertifikatları yerləşdiriləcək. Potensial olaraq 8 milyon 200 mindən çox elektron imza sertifikatlarına sahib olacaq ölkə vətəndaşları sözsüz ki, elektron ticarətin də fəal iştirakçısına çevriləcəklər”.
E.Əsədov çıxışında bildirdi ki, “Elektron imza və elektron sənəd haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən elektron imza sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın tənzimlənməsi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən aparılır. Həmçinin, dövlətlərarası elektron ticarətin inkişafında beynəlxalq miqyasda elektron imzaların qarşılıqlı tanınmasının da rolundan bəhs edib. Qeyd edilib ki, elektron imza sahəsində müvafiq icra hakimiyyəti orqanı olaraq Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi bu istiqaməti prioritet hesab edir və xarici ölkələrlə danışıqları davam etdirir. İlkin olaraq Türkiyə, İran, Qətər və Ukrayna ilə danışıqlara başlanılıb. Hazırda Avropa İttifaqının dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikasında elektron xidmətlərin və e-ticarətin inkişafının gücləndirilməsi layihəsi üzrə işlər də aparılır. Bu layihə çərçivəsində Elektron hökumət, e-İDAS və e-ticarət sahəsində standartlar hazırlanır.
Cıxışçılar tərəfindən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşkil etdiyi bu konfransın ölkəmizdə elektron ticarətin inkişafına xidmət etdiyi qeyd edilib və Mərkəzin bu sahədə apardığı fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib.

Opportunities of electronic signature in e-commerce expanding
The first international conference  on “Digital Trade Hub of Azerbaijan: Development Perspectives” was held in Baku on the initiative of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications of the Republic of Azerbaijan.
The conference started with an opening speech made by Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications Vusal Gasimli. He said that Digital Trade Hub of Azerbaijan is, first of all, an excellent  example of cooperation between the public and private sectors in e-trade and e-commerce.
Digital Trade Hub of Azerbaijan is of great importance in terms of creation of single electronic and digital space on the Great Silk Road and in Europe.
Discussions at the international conference were held in several panels.
Head of Azexport.az  portal  Zaur Gardashov, Director of the Data Processing Center  of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (MTCHT) Elnar Asadov, Head of Registration Department of the Ministry of Taxes Muslum  Shafiyev, President of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Rufat Mammadov, Director of Strategy Department of Pasha Bank Agshin Mirzazade participated in the third panel of the conference.
Director of Data Processing Center  Elnar Asadov made a presentation on the topic of “Implementation of electronic signature in e-commerce”.  He informed the participants  about the advantages of electronic signature and its prospects for e-commerce. In his speech, Elnar Asadov spoke about the global e-commerce statistics and the impact of electronic signature, which acts as a tool for identification and verification  of e-commerce transactions  carried out within digital commerce, on the process.
Detailed information was also provided on the activity of the Root Center based on the hierarchical model in the Public Key Infrastructure of the National Certification Services  Center of the MTCHT in our country. It was noted that one of the functions of the Center is the  issuance  of advanced certificates to all centers that include in the hierarchical structure. The  Root Center, which is  at the top  of the structure conducts  registration  of  second-level centers (Center of Government Bodies, Electronic Government Center, Certification  Services Center of the Ministry of Taxes, Certification Services Center of the Central Bank) and regulates  their activities.
The National Certification Services Center cooperates  with 12356 government  agencies, state  organizations and municipalities, 35020 civil and business entities. In the period between 2016 and 2017,  41714 electronic signature certificates were issued. Electronic signatures were used some 23 million times during 2015-2017.
Speaking about the implementation  of electronic signature in e-commerce, Elnar Asadov noted the possibility of its application in internet banking, insurance services, virtual offices, e-orders, e-contracts  and e-payments. And also noted that new generation ID cards to be issued to Azerbaijani citizens  starting from 2018, will hold electronic signature certificates. Potentially, over  8 million 200 thousand citizens of the country will be electronic signature owners,  which will, of course, make them active participants  in e-commerce.
In his speech, Elnar Asadov said  regulation of international cooperation in the field of electronic signature is carried out by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan “On Electronic Signature and Electronic Document”. He also touched upon the role of mutual recognition of electronic signatures on an international scale in the development of interstate electronic commerce. It was noted that the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, as the central executive body in the field of electronic signature, considers this direction a priority and continues negotiations with foreign countries in this regard. Initially, negotiations  began  with Turkey, Iran, Qatar and Ukraine. Currently, the work is also under way to strengthen the electronic services and e-commerce development project in the Republic of Azerbaijan with the support of European Union. Under the project, standards for e-Government, e-IDAS and e-commerce  are being developed.
Speakers noted that the conference, organized by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, serves the development of electronic commerce in our country and they  highly appreciated  the Center’s activity in this field.