Regionlarda keçiriləcək növbəti təlimlərə Gəncədən start verildi
“Regionlarda Davamlı İnkişaf üçün E-Hökumət və E-İştirak İmkanlarının Təkmilləşdirilməsi" təlimi BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycan Nümayəndəliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin və Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin birgə reallaşdırdığı “Azərbaycan Respublikasında İKT infrastrukturunun və İKT xidmətlərinin davamlılığının və səmərəliliyinin modernləşdirilməsi” layihəsi çərçivəsində keçirilir.
Bu layihə çərçivəsində gələcəkdə Qəbələ, Lənkəran, Bərdə, Şirvan, Quba və digər regionlarda da keçirilməsi nəzərdə tutulan təlimlərin əsas məqsədi innovativ texnologiyaların tətbiqi ilə biznesin inkişaf yollarını araşdırmaq, bununla bağlı yerli mütəxəssislərlə beynəlxalq ekspertlər arasında təcrübə mübadiləsi yaratmaq, habelə, daha səmərəli, effektli regional iqtisadi inkişafa və mədəni irəliləyişə dəstək olmaqdır.
Yerli və xarici ekspertlərin iştirakı ilə təşkil olunan təlimdə elektronlaşmaya vətəndaşların cəlb olunmasını tənzimləməkdə məsuliyyətli olan müvafiq dövlət orqanlarının rəsmiləri və sahibkarlar iştirak edir.
Təlimdə e-Hökumət və e-İştirak konsepsiyalarının qlobal inkişaf tendensiyaları; dövlətin şəffaf idarə edilməsində İKT-dən daha səmərəli istifadə; internet təhlükəsizliyi, məxfilik, internetə çıxış, inkişaf və s. məsələlər müzakirə ediləcək. E-Hökumət və E-İştirak infrastrukturu, “Elektron hökumət” portalı (e-gov.az), portalın vətəndaşlara təqdim etdiyi xidmətlər, portaldan istifadə qaydaları, elektron imza, elektron sənəd haqqında nəzəri və praktik biliklər aşılanacaq.
Gün ərzində davam edəcək təlimin iştirakçılarına real iş rejimində "Elektron hökumət" portalı (e-gov.az) üzrə praktik bacarıqlarını artırmaq, habelə, elektron imza və elektron sənəd haqqında məlumat almaq imkanı veriləcək.
Təlimdə regionlarda dövlət qulluqçularının İKT potensialının gücləndirilməsi ilə bağlı beynəlxalq təcrübənin tətbiqi, vətəndaşların dövlət xidmətlərinə çıxış imkanı məsələlərinə də toxunulacaq.
Təlim çərçivəsində «ELEKTRON AZƏRBAYCAN» maarifləndirici toplusunun təqdimatı keçiriləcək. Məlumat üçün bildirək ki, kitabçada ʺElektron hökumətʺ infrastrukturu və onun əsas komponentləri, ʺElektron hökumətʺ portalı, portalda mövcud olan xidmət qrupları, elektron imza və onun tətbiq sahələrindən bəhs edilir.
Təlimin sonunda iştirakçılara BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycan Nümayəndəliyi tərəfindən sertifikat təqdim ediləcək.

Next regional training held in Ganja
Trainings on “Improving E-Government and E-Participation Capabilities for Sustainable Development in Regions” started  in Azerbaijan as part of the project “Modernization of Sustainability and Efficiency of ICT Infrastructure and Services in the Republic of Azerbaijan” jointly implemented by the Azerbaijan Representation of the United Nations Development Programme, the Regional Development Public Association of  Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan.
The main purpose of the trainings, which will in future  be held in Gabala, Lankaran, Barda, Shirvan, Guba and other regions, is to explore the ways of business development through the use of innovative technologies and exchange of experiences between local and international experts, as well as support regional economic and cultural development.
Representatives of relevant government agencies responsible for regulating the involvement of citizens in the digitalization process and entrepreneurs participate in the trainings organized with the participation of local and foreign experts.
Global development trends in E-government and E-participation concepts, more effective use of ICT in transparent public administration, internet security, privacy, internet access, development and other issues will be discussed at the trainings. The training will provide theoretical and practical knowledge on E-government and E-participation infrastructure, Electronic Government Portal (e-gov.az), services available on the portal, rules for using the portal, electronic signature and electronic document.
The training will enable the participants to increase their practical skills on the Electronic Government Portal in real-time mode, as well as obtain information on electronic signature and electronic document
The training participants will also discuss issues related to the application of international experience in strengthening ICT capacity of civil servants in regions and citizens’ access to public services.
During the training, the presentation of the educational collection “ELECTRONIC AZERBAIJAN” will also be held. Note that the collection contains information on the E-government infrastructure and its key components, Electronic Government Portal, service groups available on the portal, electronic signature and its application areas.
At the end of the training, the participants will be awarded certificates by Azerbaijan Representation of the United Nations Development Programme.