“Əmanətlərin Sığortalanması Fondu” “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edildi
Bu gündən etibarən (10 mart 2018-ci il tarixindən) “Əmanətlərin Sığortalanması Fondu”nun təqdim etdiyi "Əmanətçilərin şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd məlumatlarının dəqiqləşdirilməsinə dair elektron müraciətadlı elektron xidmət “Elektron hökumət” portalı üzərindən vətəndaşlara təqdim ediləcək.
Belə ki,  əmanətçilər depozit məlumatlarının dəqiqləşdirilməsi üçün fonda müraciəti heç yerə getmədən, onlayn olaraq  portal üzərindən  edə biləcəklər. Bunun üçün ilk növbədə “Elektron hökumət” portalının təqdim etdiyi 4 autentifikasiya vasitələrinin birindən istifadə etməklə  qeydiyyatdan keçmək vacibdir.
Bu zaman ilk olaraq vətəndaşın şəxsiyyət vəsiqəsi üzrə məlumatları ekranda görünür.
Təqdim olunan anket üzrə tələb olunan digər zəruri məlumatları isə vətəndaş özü əlavə edir. İstifadəçi əlaqə nömrəsi, əmanət müqaviləsinin nömrəsi, e-mail və əmanət müqaviləsinin tarixini qeyd edərək əmanətçinin təmsil olunduğu bank kateqoriyası üzrə ona uyğun olan bankı seçib, əmanət müqaviləsini əlavə edir və müraciətdəki məlumatların doğruluğunu təsdiq edib “göndər” düyməsini sıxmaqla müraciətini göndərmiş olur.
Əmanətlərin Sığortalanması Fondu Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2007-ci il tarixli Fərmanına əsasən yaradılıb, 2007-ci ilin 12 avqust tarixindən isə fəaliyyətə başlayıb. Fondunun yaradılmasında məqsəd banklar və xarici bankların yerli filiallarının ödəmə qabiliyyətini itirdiyi hallarda fiziki şəxslərdən əmanətə qəbul olunmuş pul vəsaitinin itirilməsi riskinin qarşısını almaq, Azərbaycan Respublikasında maliyyə və bank sisteminin sabitliyini və inkişafını təmin etməkdir.
Fiziki şəxslərin əmanətlərinin cəlb edilməsi üçün bank lisenziyasına malik olan bütün banklar və xarici bankların yerli filialları Fondun məcburi iştirakçılarıdır. İştirakçı bankların Azərbaycan Respublikası ərazisindən kənarda yerləşən filiallarındakı əmanətlər Fond tərəfindən sığorta olunmur və onlar üzrə kompensasiya ödənilmir.

From today onwards (from March 10, 2018) the electronic service  “ Apply online for authentication of depositors’ ID document data provided  by the Deposit Insurance Fund, will be available to citizens over the Electronic Government  portal.
Thus, depositors will be able to submit online application to the Fund through the portal for authentication of deposit data without going anywhere. For this end, first of all it is important to register by using one of the four authentication tools provided by the Electronic Government portal.
Citizens’ identity card data will be first displayed on the screen.
Other essential information required on the application is added by the citizen himself. The user adds contact phone number, number of deposit agreement, e-mail and date of deposit agreement, selects the appropriate bank according to  bank category, then adds the deposit agreement, confirms the data contained in the application and sends it by clicking on the “Send” button.
The Deposit Insurance Fund was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 9 February 2007, and started functioning on August 12, 2007. The objective of establishing the Fund is to prevent the risk of loss of cash deposited by individuals when banks and local branches of foreign banks are unable to pay their debts and to ensure the stability and development of the financial and banking system in the Republic of Azerbaijan.
All banks and local branches of foreign banks having banking licences for attraction of deposits from individuals are mandatory participants of the Fund. Deposits in branches of participating banks outside the Republic of Azerbaijan are not insured by the Fund and compensation is not paid for them.