Vyanada Azərbaycan ilə Avstriya arasında Qarışıq Komissiyanın 9-cu iclası keçirilib
Vyana şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Avstriya Respublikası arasında iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, sənaye, texnika və texnologiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın 9-cu iclası keçirilib.
Komissiyanın iclasına Azərbaycan Respublikası nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Avstriyanın iqtisadiyyat və rəqəmsallaşdırma üzrə federal nazirin müavini Matias Çirf həmsədrlik edib.
İclasda hazırkı iqtisadi durum, ikitərəfli iqtisadi əlaqələr, qarşılıqlı olaraq investisiyaların cəlb olunması, rəqəmli texnologiyalar, o cümlədən ətraf mühit texnologiyaları, enerji səmərəliliyi, kənd təsərrüfatı, maliyyə, standartlaşma, gənclər, eləcə də digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Qarışıq Komissiyanın iclasında çıxış edən nazir Ramin Quluzadə bildirib ki, Azərbaycanla Avstriya arasında münasibətlər dinamik şəkildə inkişaf edir. R.Quluzadə dövlət başçılarının və digər rəsmi şəxslərin qarşılıqlı rəsmi səfərlərinin ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Nazir qeyd edib ki, bu əməkdaşlıq Avstriya ilə Azərbaycanı etibarlı tərəfdaşa çevirib.
Bildirilib ki, ötən il ikitərəfli ticarət həcmində artım müşahidə olunsa da, mövcud dövriyyə iki dövlətin iqtisadi potensialına cavab vermir.
Toplantıda iştirak edən Avstriya şirkətləri Azərbaycanda fəaliyyətlərini genişləndirməyə maraq göstəriblər və bu ilin may ayında Bakı şəhərində iki ölkənin özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə biznes-forumun təşkil olunması qərara alınıb.
İclasda Azərbaycan tərəfindən iqtisadiyyat, xarici işlər, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı və energetika nazirliklərinin yüksəksəviyyəli nümayəndələri sahəvi məsələlər barədə çıxış ediblər.
Həmçinin iclas çərçivəsində Bakı şəhərinin Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun 2025-ci ildə keçiriləcək Ümumdünya Sərgisinə (EXPO 2025) ev sahibliyi üçün namizədliyi ilə bağlı xüsusi təqdimat keçirilib.
İclasın sonunda imzalanan protokolda iqtisadiyyatın müxtəlif istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər öz əksini tapıb.
Sənədə əsasən, iki ölkə arasında əlaqələrin ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət prinsipləri də daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsipləri əsasında qurulması, fiziki və hüquqi şəxslərin bu norma və prinsiplərə əsaslanmaqla fəaliyyət göstərməsi təmin ediləcək.
Azərbaycan tərəfinin xahişi ilə Avstriya turizm şirkətlərinin işğal edilmiş ərazilərə qeyri-qanuni səfərlər təşkil etməsinin qarşısının alınması məsələsi də Protokolla təsbit edilib.

The 9th session of the Austrian - Azerbaijani Joint Commission for Economic, Agricultural, Industrial, Technical and Technological Cooperation was held in Vienna.
The meeting was co-chaired by Minister of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan Ramin Guluzade and Deputy Federal Minister for Digital and Economic Affairs of Austria Matthias Tschirf.
The meeting discussed the current economic situation, bilateral economic relations, mutual attraction of investments, as well as cooperation in the spheres of digital technologies, including environmental technologies, energy efficiency, agriculture, finance, standardization, youth and other areas.
Speaking at meeting, Minister Ramin Guluzade noted that relations between Azerbaijan and Austria are developing dynamically. He said that mutual visits of heads of state and other officials play an important role in the formation of friendly relations between the two countries.
The Minister stated that as a result of this cooperation, Azerbaijan and Austria have become reliable partners.
It was noted that despite last year’s growth in the volume of bilateral trade turnover, the current turnover does not meet the economic potential of the two states.
Austrian companies participating in the meeting showed interest in expanding their activities in Azerbaijan, and it was decided to organize a business forum in Baku in May this year with the participation of private sector representatives from both countries.
During the meeting, high-ranking representatives of the Ministries of Economy, Foreign Affairs, Youth and Sports, Agriculture and Energy of Azerbaijan spoke on sectoral issues.
Within the framework of the meeting, a special presentation was also held in connection with the nomination of Baku as a candidate city to host the “World Expo 2025” exhibition.
Following the meeting, a protocol on the expansion of cooperation in various areas of the economy was signed.
According to the document, relations between the two countries will be established based on the fundamental norms and provisions of international law, including respect for the principles of territorial integrity and inviolability of borders, on the basis of which physical persons and legal entities will carry out their activities.
At the request of the Azerbaijani side, the protocol also stipulated that the Austrian travel companies would not organize illegal trips to the occupied territories of Azerbaijan.