8103 SMS icazə sisteminin fəaliyyəti 16 inzibati ərazidə davam edəcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi və Daxili İşlər Nazirliyinin birgə ərsəyə gətirdiyi 8103 SMS icazə sistemi 2020-ci il 5 iyul saat 06:00-dan 20 iyul saat 06:00-dək Mingəçevir, Goranboy və Göygöl şəhərləri, Bərdə, Samux, Siyəzən, Şəki və Xaçmaz rayonları daxil olmaqla, Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Lənkəran, Yevlax, Masallı, Cəlilabad şəhərlərində və Abşeron rayonunun ərazisində fəaliyyətini davam etdirəcək.
Evdən çıxmaq istədiklərinə dair icazə əldə etmək üçün vətəndaşlar mobil nömrədən icazənin məqsədini bildirən xüsusi kodu və şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsini SMS-lə 8103 qısa nömrəsinə göndərirlər.
İcazələrin məqsədinə dair 2 kod təyin edilib:
1 nömrəli kod təxirəsalınmaz tibbi zərurətlə və hər hansı bir qrafik üzrə müalicə almaqla əlaqədardır. İcazə rayon və şəhər daxilində 2 saat müddətinə verilir. Müalicə prosedurunun müddəti uzanarsa geri qayıtma müddəti həkim tərəfindən verilən arayışla müəyyən edilir.
2 nömrəli kod ərzaq və digər gündəlik tələbat mallarının, dərman vasitələrinin alınması, dövlət xidmətlərinin, bank, poçt və fəaliyyətinin davam etdirilməsinə icazə verilən iş və xidmət sahələrində göstərilən digər xidmətlərdən istifadə edilməsi zərurəti, həmçinin açıq havada vaxtın keçirilməsi ilə əlaqədar yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçün nəzərdə tutulub. İcazə 2 saat müddətinə gündə 1 dəfə verilir.
Belə ki, nümunə olaraq 2 nömrəli kod üzrə yaşayış yerini tərk etməyə dair icazə əldə etmək üçün Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları 2 kodunu, şəxsiyyət vəsiqəsinin seriyasını və nömrəsini SMS vasitəsilə 8103 qısa nömrəsinə göndərməlidirlər.
Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti və ya daimi yaşayan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər, həmçinin Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər icazə kodunu, şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin seriya və nömrəsini 8103 nömrəsinə göndərməklə icazə əldə edə bilərlər.
Müvafiq indeks üzrə yaşayış yerini fərdi nəqliyyat vasitəsi ilə tərk etdikdə vətəndaşlara şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsi ilə yanaşı, həmin SMS mətninə nəqliyyat vasitəsinin dövlət qeydiyyat nişanını da əlavə etmələri tövsiyə olunur. Bu zaman nəqliyyat vasitəsinin icazəsinin olub-olmaması Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən xüsusi texniki vasitələrlə avtomatik formada yoxlanılacaqdır. SMS mətni nümunədə göstərildiyi şəkildə formalaşdırılmalıdır. İcazə indeksi, boşluq, şəxsiyyət vəsiqəsinin seriyası və nömrəsi, boşluq, nəqliyyat vasitəsinin dövlət qeydiyyat nişanı. SMS mətninin düzgün formalaşdırılması üçün boşluqlardan qeyd olunan şəkildə istifadə etmək mütləqdir. Həmçinin xarici, tranzit, səfirlik və.s dövlət qeydiyyat nişanları olan nəqliyyat vasitələri üçün də eyni qaydada icazə əldə etmək mümkündür.
Vətəndaşlar yaşayış yerini yalnız müsbət cavab aldıqdan sonra tərk edə bilərlər. Vətəndaşların müraciətinə gələn cavab SMS-ində icazənin qüvvədə olduğu müddət göstərilir.
8103 SMS icazə sistemi üzərindən müvafiq kodlar üzrə icazə alarkən cavab mesajında şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsi də əks olunur. Bu eyni nömrədən müxtəlif vəsiqə üzrə icazə alan vətəndaşlar arasında çaşqınlıq hallarının yaranmaması, hansı vəsiqə üzrə icazənin verildiyini dəqiq müəyyən etməkdə kömək edir.
Həyat və sağlamlığa bilavasitə təhlükəli vəziyyət yarandıqda yaşayış yerini tərk etmək üçün SMS icazənin alınması tələb olunmur. Həmçinin şəxslər məhkəməyə və ya hüquq mühafizə orqanlarına çağırıldıqda SMS göndərilmədən yaşayış yerini tərk edirlər.
Vətəndaşlar SMS icazə sistemindən istifadə qaydaları və SMS göndərilməsi ilə bağlı yaranan suallarla əlaqədar “ASAN xidmət”in 9108 Çağrı Mərkəzinə müraciət edə bilərlər.

The 8103 SMS permit system will continue to operate in 16 administrative territories
8103 SMS Permit system developed by the E-Gov Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and together with the Ministry of Internal Affairs will continue to operate from 00:00 on June 21, 2020, to 06:00 on July 5, 2020, in Baku, Sumgayit, Ganja, Lankaran, Yevlakh, Masalli, Jalilabad cities and in the territory of Absheron region, including Mingachevir, Goranboy and Goygol cities, Barda, Samukh, Siyazan, Sheki, and Khachmaz districts.
To obtain a permit to leave the house, citizens send a special code and the serial number of the ID to the short number 8103 from the mobile number, indicating the purpose of the permit. There are 2 codes assigned for permits:
Code number 2 is for leaving the house due to the need for purchasing food and other daily necessities, as well as medicines, the need to use public services, banking, postal and other services provided in the areas of work and services allowed to continue their activities, as well as to leave the place of residence and location due to spending time outdoors. Permission is issued once a day for 2 hours.
Thus, for example, in order to obtain a permit to leave the place of residence on code number 2, citizens of the Republic of Azerbaijan must send code 2, serial number of ID to the short number 8103 via SMS.
Foreigners or stateless persons temporarily or permanently residing in the Republic of Azerbaijan, as well as foreigners or stateless persons whose temporary stay in the territory of the Republic of Azerbaijan has been extended, may obtain permission by sending the permit code, the serial number of the ID to the number 8103. While leaving the place of residence by a personal vehicle according to the relevant index, citizens are recommended to add the state registration plate of the vehicle along with the serial number of the ID card to the text of the SMS. In this case, whether the vehicle has a permit will be automatically checked with special technical means by the Ministry of Internal Affairs. The SMS text should be formatted as shown in the example. Permit, index, space, serial number of the ID card, space, state registration plate of the vehicle. For proper formatting of SMS text, it is necessary to use the spaces as noted. It is also possible to obtain a permit in the same way for vehicles with foreign, transit, embassy, etc. state registration plates.
Citizens may leave their place of residence only after receiving a positive response. The response SMS to the citizens' appeal indicates the period of validity of the permit. While obtaining permission on the relevant codes via the 8103 SMS permit system, the serial number of the ID card is also reflected in the reply message. This helps to avoid confusion among citizens who have obtained a permit from the same number on the different IDs, to determine exactly which ID permit is issued.
SMS permission is not required to leave the place of residence in case of imminent danger to life and health. Similarly, individuals may leave their homes without sending an SMS when summoned to court or to law enforcement.
Individuals, legal entities, and officials are liable for the violation of the rules of application of established traffic restrictions during inspections by employees of the Ministry of Internal Affairs in accordance with the Administrative Offenses and Criminal Codes of the Republic of Azerbaijan. Citizens can apply to the 9108 "Call" Center of "ASAN service" in connection with the rules of using the SMS permit system and questions related to sending SMS.