Fəaliyyətinin 3 ilində EHİM-dən daha bir yenilik: “ASAN Login”də videoqeydiyyat imkanı yaradılıb
Fəaliyyətini dövlət – dövlət, dövlət - vətəndaş və dövlət – özəl istiqamətli elektron xidmətlərə fokuslanaraq davam etdirən Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi elektron xidmətlərin göstərilməsi və inkişafı üçün vətəndaşlara xidmət edir.
Vətəndaşlar arasında daim müxtəlif sorğular keçirirərək onların ehtiyaclarını müəyyən edən və araşdırmalar edərək beynəlxalq təcrübədə texnoloji innovasiyanı yaxından izləyən EHİM bu dəfə “ASAN Login” sistemi üzrə yeni imkanı vətəndaşların istifadəsinə təqdim edib. Belə ki, “ASAN Login” Vahid Giriş Sistemində səs və üztanıma kimi innovativ həllərə əsaslanan videoqeydiyyat imkanı yaradılıb.
Videoqeydiyyat “ASAN Login” sisteminin vətəndaşlar üçün əlçatanlığını və elektron xidmətlərdən istifadəni daha da genişləndirmək məqsədilə yaradılıb. Hazırda inteqrasiya olunan sistemlərlə birlikdə 52 sistemə girişi təmin edən “ASAN Login” bir çox istifadəçi adı və parolu yadda saxlamaq ehtiyacını aradan qaldırır, məlumat sızması təhlükəsini minimuma endirir. Bir dəfə “ASAN Login”də qeydiyyatdan keçən vətəndaş bura inteqrasiya edilmiş bütün qurum və sistemlərə giriş edə və göstərilən xidmətlərə rahat şəkildə müraciət edə bilər. Sistem vətəndaşlara zamana qənaət etmək və məlumatları vahid məkandan idarə etmək imkanlarını yaradır.
Məhz bu üstünlükləri sayəsində 2020-ci ildə “ASAN Login”də istifadəçi sayı 2019-cu illə müqayisədə 3 dəfədən çox artaraq 1 milyon 741 min təşkil edib.
Qeyd edək ki, “ASAN Login”də 4 cür giriş sistemi mövcuddur:
- İdentifikasiya nömrəsi ilə,
- “Asan İmza” ilə,
- elektron imza ilə
- BSXM-in (Bank Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi) imzası ilə.
“ASAN Login”də gücləndirilmiş elektron imzası – yəni “Asan imza” və ya elektron imzası olmayan vətəndaşlar identifikasiya nömrəsi ilə qeydiyyatdan keçirlər. Bu zaman vətəndaşın mobil nömrəsinin onun öz adına olması mütləqdir. Mobil nömrəsi öz adına olmayan vətəndaşlarda isə qeydiyyat keçməkdə müəyyən çətinliklər yaranırdı. Hazırda isə identifikasiya nömrəsi ilə qeydiyyat bölməsində yeni yaradılmış videoqeydiyyatın köməyi ilə vətəndaşlar şəxsiyyət vəsiqəsi ilə qeydiyyatdan keçə biləcəklər. Beləliklə videoqeydiyyat öz adına mobil nömrə olmayan vətəndaşlar üçün də bir çox elektron xidmətlərə müraciət etmək imkanı yaradır.
“ASAN Login”də artıq qeydiyyatdan keçmiş vətəndaşların isə videoqeydiyyatdan keçməsinə ehtiyac yoxdur. Videoqeydiyyatla “ASAN Login”də qeydiyyatdan keçmək vətəndaşlar təlimat videosu ilə tanış ola bilərlər: https://youtu.be/UCBVu2hyzv8
FİN kod və mobil nömrə ilə qeydiyyatla bağlı təlimat videosu: https://youtu.be/aqcALD1jT7k
Bundan əlavə şifrəni unudan və şifrəni bərpa etmək üçün aktiv mobil nömrəsi əlçatan olmayan vətəndaşlar videoyazı vasitəsilə sistemə digər aktiv mobil nömrəni əlavə edərək unudulmuş şifrəni bərpa edə bilərlər. Təlimat videosu: https://youtu.be/25RQRegUeFQ
“ASAN Login” sistemi ilə bağlı yaranan suallara asanlogin.my.gov.az saytında “Tez-tez verilən suallar” bölməsində baxmaqla və ya 108 “Çağrı” Mərkəzindən məlumat almaqla cavab tapmaq olar. Həmçinin ilkin pilot layihə çərçivəsində 5 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində “E-Gov pəncərəsi”nə aidiyyatı mövzu ilə bağlı müraciət etmək mümkündür.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi” (EHİM) publik hüquqi şəxsi həm də fəaliyyətinin 3 ilini qeyd edir. Daim innovativ texnologiyaları tətbiq edən Mərkəz dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, inteqrasiyası və effektiv idarə edilməsi üzrə koordinasiyanı həyata keçirir, vətəndaşlara e-xidmətlərin göstərilməsi təmin edilir.

Another innovation from EHIM in 3 years of activity: there is a video recording opportunity in "ASAN Login" now
3094
Continuing its activities focusing on G2G, G2C and G2B e-services, the E-GOV Development Center serves citizens for the provision and development of e-services.
E-GOV Development Center, which constantly conducts various surveys among citizens, identifies their needs and closely monitors technological innovations in international practice, this time presented a new opportunity for citizens to use the "ASAN Login" system. Thus, the "ASAN Login" Single Sign-in System has the ability to record video based on innovative solutions such as voice and feedback.
The video recording feature was created to further expand the accessibility of the "ASAN Login" system for citizens and the use of e-services. ASAN Login, which currently provides access to 52 systems including integrated ones, eliminates the need to remember various usernames and passwords, minimizing the risk of data leakage. Once registered in the "ASAN Login", a citizen can easily access all the institutions and systems integrated here and apply for the services provided. The system allows citizens to save time and manage data from a single location.
Thanks to these advantages, the number of users of ASAN Login in 2020 increased more than 3 times compared to 2019 and amounted to 1.741 million.
It should be noted that ASAN Login has 4 types of access systems:
- With ID number,
- With "ASAN Signature",
- with electronic signature,
- Signed by BCSC (Bank Certificate Services Center).
Citizens who do not have an enhanced electronic signature – i.e., "ASAN Signature" or electronic signature – can get registered in the "ASAN Login" with an ID number. In this case, the citizen's mobile number must be registered in his name. Citizens who did not have a mobile number registered in their name faced with certain difficulties in the registration process previously. At present, citizens are able to register with an ID card with the help of a newly created video recording in the registration section with an identification number. Thus, video recording allows citizens who do not have a mobile number in their name to apply to many e-services.
Citizens who are already registered in ASAN Login do not need to register via video again. Citizens who would like to sign in "ASAN Login" via video recording option can watch the instructional video:
https://youtu.be/UCBVu2hyzv8
Instruction video on registration with FIN code and mobile number: https://youtu.be/aqcALD1jT7k
In addition, citizens who forgot the password and do not have an active mobile number to recover the password can recover the forgotten password by adding another active mobile number to the system via video. Instruction video: https://youtu.be/25RQRegUeFQ
Questions related to the “ASAN Login” system can be answered by looking at the “Frequently Asked Questions” section of the website asanlogin.my.gov.az or by getting information from the 108 Call Center. It is also possible to apply to the "E-Gov window" in Baku "ASAN service" center No. 5 within the initial pilot project on the relevant topic.
“The E-GOV Development Center” public legal entity of the State Agency for Public Services and Social Innovations also celebrates 3 years of anniversary. Constantly applying innovative technologies, the Center coordinates the formation, integration and effective management of state information resources and systems, provides e-services to citizens.