“Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” mövzusunda beynəlxalq konfrans başa çatıb
28 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə rəqəmsal formatda keçirilən “Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” (AIFORDIGIGOV) mövzusunda beynəlxalq konfransa yekun vurulub.
Beynəlxalq konfrans dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin əziz xatirəsinə həsr olunub.
3 gün davam edən və 22 ölkədən 58 spikerin qatıldığı konfrans PAŞA Holdinq, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, “BestComp” və bp şirkətinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Tədbirin sonuncu günündə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatında milli ekspert Tural Qulunun moderatorluğu ilə keçirilən ilk panel müzakirələrində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Ofisinin Məlumat, Ölçmə və Analitika bölməsinin rəhbəri Devid N. Ortiz, “Microsoft”un Orta və Şərqi Avropa Səhiyyə Sənayesi Sektorunun direktoru Ruti Kaydar, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycan üzrə nümayəndəsi Hande Harmancı, “Ufonia”nın icraçı direktoru və təsisçisi Nik De Penninqton, “Open Health Network”un icraçı direktoru və təsisçisi Tatyana Kanzaveli “Səhiyyənin süni intellektlə transformasiyası” mövzusu haqqında öz fikirlərini bölüşüblər.
İkinci panel müzakirələrində Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi direktorunun süni intellekt üzrə müşaviri Günay Kazımzadənin moderatorluğu ilə Süni İntellekt və Etika İnstitutunun direktoru Kristof Lütge, bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Yaxın Şərq ölkələri üzrə texnoloji əməliyyatlar portfoliolarının rəhbəri Nizami Mansirov, “Open Ehtics”in təsisçisi Nikita Lukianets, “AIethicist.org”un təsisçisi Merve Hickok “Süni intellekt və cəmiyyət” mövzusu ətrafında geniş müzakirələr aparıblar.
Konfransın sonuncu günündə “Futuracy” şirkətinin təsisçisi və icraçı direktoru, yeni nəsil texnologiyalar üzrə dünyaca məşhur futurist Yan Xan süni intellektin gələcəyi və insan həyatını necə dəyişəcəyi mövzusunda danışıb.
“Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” beynəlxalq konfransı çərçivəsində təşkil olunan data yarışmasına da yekun vurulub. Data yarışmasının məqsədi bu sahədə Azərbaycanda olan mütəxəssislərin aşkar edilməsi, onlarla gələcəkdə əməkdaşlığın qurulması və gələcəkdə yeni layihələr həyata keçirilməsidir. Azərbaycanda ilk dəfə “Kaggle” platforması üzərindən təşkil olunan yarışmaya 185 komanda qatılıb. Yarışmanın baş tutacağı “Kaggle” platforması data elmi və maşın öyrənmə sahəsindəki həvəskar və peşəkarların onlayn cəmiyyətidir. 5 milyondan çox istifadəçi ilə 194 ölkəni əhatə edən bu platforma vasitəsilə müxtəlif fəaliyyət sahələrindən iri miqyaslı və böyük təsir dairəsinə malik data əsaslı məsələlər komanda və ya fərdi şəkildə iştirak edən yarışmaçılar tərəfindən həll edilməyə çalışılır. Data yarışmasının 1-ci, 2-ci və 3-cü yer üzrə qalib komandaları müəyyən olunaraq mükafatlandırılacaq. “AIFORDIGIGOV” beynəlxalq konfransının əsas məqsədi rəqəmsal idarəetmədə Azərbaycanda süni intellekt əsaslı texnologiyaların tətbiqinin sürətləndirilməsi, dünya ölkələri təcrübələri ilə tanışlıq, bu istiqamətdə yeni çağırışlar və gələcəyə baxışların müəyyən olunması, süni intellekt ekosistemi haqqında cəmiyyətin maarifləndirilməsi, ölkədə bu sahəyə olan marağın artırılması, təşviq edilməsi, gələcək nəsillərə ixtisas seçimində mesajların ötürülməsidir.
Konfrans haqqında daha ətraflı məlumatı tədbirin rəsmi interneti səhifəsi https://ai4digigov.com/ -dan əldə etmək mümkündür.

The international conference on "Artificial Intelligence in Digital Governance" has ended
The International Conference on "Artificial Intelligence in Digital Governance" (AIFORDIGIGOV), organized by E-GOV Development Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, concluded on April 28.
The international conference was dedicated to the memory of world-famous scientist Lotfi Zadeh.
The three-day conference, attended by 58 speakers from 22 countries, was held with the sponsorship of “PASHA Holding”, “the International Bank of Azerbaijan”, “BestComp” and bp.
On the last day of the event, in the first panel discussions moderated by Tural Gulu national Professional Officer at the World Health Organization, David N. Ortiz, Unit Head of Data, Metrics and Analytics at WHO Regional Office for Europe, Ruthy Kaidar, Director of Health Industry Sector Central & Eastern Europe at Microsoft, Hande Harmanci, WHO Representative and Head of Country Office in Azerbaijan, Nick De Pennington, CEO and Founder of Ufonia, Tatyana Kanzaveli. CEO and Founder of Open Health Network shared their views on "Transformation of healthcare with artificial intelligence."
İn the second panel discussions moderated by Gunay Kazimzadeh, Advisor on Artificial Intelligence to the Director of the E-GOV Development Center, Christoph Lütge, Director of the TUM Institute for Ethics in Artificial Intelligence at the Technical University of Munich, Nizami Mansirov, Regional Portfolio Owner for AGT and ME at bp, Nikita Lukianets, Founder of Open Ethics, Merve Hickok, Founder of AIethicist.org discussed the topic of "artificial intelligence and society."
On the last day of the conference, Yan Khan, the founder and CEO of “Futuracy” company, world-famous futurist on new generation technologies, spoke about the future of artificial intelligence and how it will change human life.
The data competition organized within the framework of the international conference "Artificial Intelligence in Digital Governance" had been concluded. The purpose of the data competition is to identify specialists in this field in Azerbaijan, to establish future cooperation with them and to implement new projects in the future. For the first time in Azerbaijan, 185 teams participated in the competition organized on the “Kaggle” platform. The “Kaggle” platform where the competition was held is an online community of amateurs and professionals in the field of data science and machine learning. Through this platform, which covers 194 countries with more than 5 million users large-scale and data-driven issues with a large scope from different areas of activity were addressed by team or individual competitors. The winners of the 1st, 2nd and 3rd places of the data competition will be determined and awarded. The main purpose of the international conference "AIFORDIGIGOV" is to accelerate the application of artificial intelligence-based technologies in Azerbaijan, to get acquainted with the experience of other countries, to identify new challenges and perspectives, to educate the public about the artificial intelligence ecosystem, to increase the interest in this field in the country, to promote, transmission of messages to future generations in the choice of profession.
More information about the conference is available on the official website of the event https://ai4digigov.com/.