Regional rəqəmsal hökumətin formalaşdırılması işlərinə başlanılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən regional rəqəmsal hökumətin formalaşdırılması işlərinə başlanılıb.
Belə ki, yerli icra hakimiyyətləri tərəfindən təqdim edilən xidmətlərdə “ASAN standartları”nın tətbiq edilməsi, o cümlədən bu xidmətlərin “ASAN standartları”nda hazırlanması və sadələşdirilməsi nəzərdə tutulub. Həmçinin, bu xidmətlərin vətəndaşlara elektron qaydada təqdim edilməsi üçün Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” portalının yaradılmasına start verib.
Regional rəqəmsal hökumət quruculuğunun yekun hədəfi qərar qəbuletmə prosesində çevikliyin artırılması, vahid məkandan xidmətlərə çıxışın təmin edilməsi, vətəndaşların vaxtına qənaət edilməsi, müraciət prosesinin asanlaşdırılması, habelə yerli icra hakimiyyətlərinin fəaliyyətində çevikliyi və səmərəliliyi təmin etməkdir.
Bu məqsədlə Gəncə şəhəri, Quba və Masallı rayonlarında pilot layihə olaraq müvafiq işlərin görülməsinə start verilib. Layihə çərçivəsində vətəndaşlara müvafiq təlimlərin keçirilməsi də nəzərdə tutulub.

Work on the formation of a regional digital government has begun
The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has begun work on the formation of a regional digital government.
Thus, the application of "ASAN standards" in the services provided by local executive powers, as well as the development and simplification of these services in the "ASAN standards" was intended. Also, the E-GOV Development Center has started to create the “Digital Executive Power” portal to provide these services to citizens electronically.
The ultimate goal of building a regional digital government is to increase agility in the decision-making process, provide access to services from a single location, save time for citizens, facilitate the application process, as well as ensure agility and efficiency in activities of local executive powers.
For this purpose, relevant work has been started in Ganja, Guba and Masalli districts as a pilot project. The project also envisages conducting relevant trainings for citizens.