5 saylı “ASAN xidmət”də “Rəqəmsal xidmət” pəncərəsi fəaliyyət göstərir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan 5 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində “Rəqəmsal xidmət” pəncərəsi fəaliyyət göstərir. Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən yaradılan bu pəncərənin əsas məqsədi vətəndaşların elektron xidmətlər haqqında suallarını cavablandırmaq, onlara elektron xidmətlərin istifadəsində dəstək göstərməkdir. “Rəqəmsal xidmət” pəncərəsi E-xidmətlərdən yararlanmaq üçün lazımi şəraiti və ya məlumatı olmayan Azərbaycan vətəndaşlarının, həm də ölkə ərazisində yaşayan əcnəbi vətəndaşların bu istiqamətdə yaşadıqları çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün yaradılıb.
Yeni xidmət pəncərəsində vətəndaşlar E-xidmətlər, o cümlədən “ASAN Login”, “myGov”, eGov, “ASAN ödəniş” və digər portallar barədə geniş məlumat əldə edirlər. Burada, həmçinin vətəndaşlara qeydiyyatdan keçmək, hesaba girişi bərpa etmək və digər istiqamətlər üzrə operativ texniki dəstək göstərilir.
“Rəqəmsal xidmət” pəncərəsinin fəaliyyəti üç istiqamətdə həyata keçirilir:
1. Elektron hökumət portalı üzrə- Bura portaldan qeydiyyatdan keçmək, iş yerinə dair arayış çıxarmaq, pensiya haqqında məlumatlar əldə etmək, eləcə də elektron hökumət portalı vasitəsilə mümkün olan bütün xidmətlərə necə müraciət etmək haqqında məlumat əldə etmək mümkündür .
2. “ASAN Login” sistemi üzrə - Burada vətəndaşlar üçün qeydiyyatdan keçmək, “ASAN Login”də mümkün olan xidmətlər, eləcə də bura qoşulmuş 60-a yaxın sistemin göstərdiyi xidmətlər haqqında məlumat əldə etmək mümkündür. Həmçinin, yaşı 18 yaşdan aşağı olan vətəndaşların qeydiyyatdan keçməsinə ehtiyac yarandıqda, əkiz və ya üçəmlərdən biri olduqda, plastik əməliyyat və ya hər hansı digər səbəbdən portalda videoqeydiyyatdan keçə bilmədikdə müraciət etmək mümkündür.
3. “myGov” portalı üzrə - qeydiyyat, fərdi məlumatlara baxmaq, arayışların çıxarılması və digər məlumatlarla tanış olmaq mümkündür.
“Rəqəmsal xidmət” pəncərəsində sadalanan istiqamətlərdə göstərilən xidmət vətəndaşlar üçün ödənişsiz olaraq EHİM-in əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilir.
Gələcəkdə bu cür “Rəqəmsal xidmət” pəncərəsinin digər “ASAN xidmət” mərkəzlərində də yaradılması nəzərdə tutulub.

The "Digital Service" window operates in the Baku "ASAN service" center No. 5, subordinated to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. The main purpose of this window, created by the E-GOV Development Center (EGDC), is to answer citizens' questions about e-services and support them in the use of e-services. The "Digital Service" window was created to address the difficulties faced by Azerbaijani citizens who do not have the necessary conditions or information to use e-services, as well as foreigners living in the country.
In the new service window, citizens can get detailed information about E-services, including "ASAN Login", "myGov", eGov, "ASAN pay" and other portals. It also provides operative technical support to citizens on registration, restoration of account access and other areas.
The “Digital Service” window operates in three directions:
1. On the e-government portal - Here you can register on the portal, get a certificate of employment, get information about pensions, as well as information on how to apply to all available services through the e-government portal
2. On the “ASAN Login” system - Here it is possible for citizens to register, get information about the services available in “ASAN Login”, as well as about the services provided by about 60 systems connected here. It is also possible to apply if there is a need to register citizens under the age of 18, if they are twins or triplets, in case of inability to register via video recording on the portal due to plastic surgery or any other reason
3. On the "myGov" portal - registration, viewing of personal information, issuance of certificates and to get acquainted with other information.
The service provided in the listed directions listed in the "Digital Service" window is provided free of charge for citizens by EGDC employees.
In the future, it is planned to create a similar "Digital Service" window in other "ASAN service" centers.