Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən idarə olunan icazə.e-gov.az portalında şənlik mərasimlərinin keçirilməsi məqsədilə məkan sahibləri tərəfindən 4841 əməkdaş və 956 tədbir qeydiyyatdan keçirilib. Qeydiyyatdan keçirilən tədbirlərin 336-sı Bakı şəhərinin, digərləri isə bölgələrin payına düşür. Tədbirlər 55 rayon üzrə 259 şadlıq sarayını əhatə edir. Ən çox qeydiyyat sayı 1 iyul tarixində qeydə alınıb. Bu tarixdə 2299 əməkdaş və 383 tədbir üçün icazə alınıb.
Xatırladaq ki, şənlik mərasimlərinin keçirilməsi ilə əlaqədar olaraq icaze.e-gov.az portalı 26 iyun tarixindən etibarən EHİM tərəfindən aktivləşdirilib.
Şənlik mərasimi keçirilən məkanın və ya müəssisənin sahibi həmin obyekt daxilində fəaliyyət göstərən tədbir zalları, onların tutumu və çalışan işçi heyət (müvəqqəti işə cəlb edilmiş işçilər daxil olmaqla) barədə məlumatı portala daxil etməlidir. Məkan sahibi tərəfindən əməkdaşlar haqqında məlumatlar portala daxil edildikdən sonra qurumda COVID-19 pasportu olan əməkdaşların faiz göstəriciləri haqqında məlumat əsas səhifədə əks olunur. 2021-ci il iyulun 1-dən etibarən COVID-19 pasportu tələb olunan iş və xidmət sahələri işçilərinin azı 80 faizinin COVID-19-a qarşı birinci doza peyvənd olunması və ya COVID-19-a qarşı immunitet sertifikatına malik olması, 2021-ci il 1 avqust tarixindən etibarən isə COVID-19 pasportunun olması tələb olunur.
Həmçinin şənlik mərasiminin keçirilməsi tarixinə ən azı 5 gün qalmış mərasimin keçirilmə tarixi, başlama və bitmə vaxtı (saat 00:00-dan gec olmamaqla), qonaq sayı haqqında məlumatlar icaze.e-gov.az portalına əlavə olunmalıdır. Bu zaman, həmçinin məkan sahibi ilə toy sahibi arasında “Şənlik mərasimlərində koronavirus infeksiyasının (COVID-19) idarə olunması ilə bağlı metodiki göstərişlər”də müəyyən edilmiş tələblərə əməl edilməsinə dair iltizam sənədi də doldurularaq portala yüklənilməlidir.
Sistemdən istifadəyə dair təlimat videosu ilə burada tanış olmaq mümkündür: https://youtu.be/Z5hMlMsOFJk

956 events were registered on the portal icaze.e-gov.az
4841 employees and 956 events were registered by the owners of the venues on the icaze.e-gov.az portal managed by the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. 336 of the registered events are in Baku and the rest are in the regions. The events cover 259 wedding palaces in 55 districts. The highest number of registrations was registered on July 1. To date, 2,299 employees and 383 permits have been issued for events.
It should be recalled that the portal icaze.e-gov.az has been activated by EGDC since June 26 in connection with the holding of festive ceremonies.
The owner of the venue or enterprise must enter into the portal information about the event halls operating within the facility, their capacity and working staff (including temporary employees). After the information about the employees is entered into the portal by the owner of the place, the information on the percentage of employees with COVID-19 passport is displayed on the main page. As of July 1, 2021, at least 80 percent of work and service workers who require a COVID-19 passport will be required to be vaccinated the first dose against COVID-19 or have a certificate of immunity against COVID-19, from August 1, 2021, a COVID-19 passport is required.
Also, information on the date of the ceremony, start and end time (not later than 00:00), the number of guests must be added to the portal icaze.e-gov.az at least 5 days before the date of the celebration. In this case, a document of commitment between the owner of the venue and the owner of the wedding to comply with the requirements set out in the "Guidelines for the management of coronavirus infection (COVID-19) during the festivities" must be completed and uploaded to the portal.