EHİM ilə Böyük Britaniyanın Rəqəmsal Hökumət Xidməti arasında onlayn görüş keçirilib
29 sentyabr tarixində Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Rəqəmsal Hökumət Xidməti arasında onlayn formatda növbəti görüş keçirilib.
Tərəflər arasında imzalanan Niyyət Protokolu çərçivəsində keçirilən görüşdə rəqəmsal xidmətlərin təşkili, istifadəçilərin ehtiyacları əsasında dövlət xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması, dövlət xidmətlərinin vətəndaşlara mobil texnologiyalar vasitəsilə təqdim edilməsi təcrübəsi, süni intellekt, blokçeyn texnologiyalarının tətbiqi və digər mövzular müzakirə olunub. Həmçinin ikitərəfli görüş zamanı gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, tərəflər arasında Niyyət Protokolu 20 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının 4-cü iclasında imzalanıb. Sənəd elektron hökumətin inkişafı indeksində aparıcı mövqelərdə olan Böyük Britaniya və elektron hökumət quruculuğunda əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edən Azərbaycan arasında ekspert icmaları və mütəxəssis təcrübələrinin bir araya gətirilməsi, rəqəmsal dövlət xidmətlərinin bütün istifadəçilər üçün təşkili və açıq standartlar siyasətinə riayət edilməsi, habelə digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı əhatə edir.

An online meeting was held between EGDC and the Government Digital Service of the United Kingdom
The next online meeting was held on September 29 between the E-GOV Development Center (EGDC) and the Government Digital Service of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
At the meeting held within the framework of the Protocol of Intent signed between the parties, the organization of digital services, digitization of public services based on the needs of users, the experience of providing public services to citizens through mobile technologies, artificial intelligence, the use of blockchain technology and other topics were discussed. During a bilateral meeting the sides also exchanged views on future areas of cooperation.
It should be noted that The Protocol of Intent between the parties was signed on May 20 at the 4th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The document covers the integration of expert communities and expertise between the UK, which is a leader in the e-government development index, and Azerbaijan, which has made significant progress in e-government, the organization of digital public services for all users and adherence to an open standards policy, as well as cooperation in other areas.