EHİM və "Azərikard" arasında Memorandum imzalanıb
12 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) ilə "Azərikard" MMC arasında Əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb.
Memorandumun istiqamətlərindən biri Azərikard Təmassız Texnologiyalar Alyansı (ATTA) çərçivəsində “ASAN xidmət” mərkəzlərində vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin ödənişlərinin avtomatlaşdırılmasıdır ki, bununla da vətəndaşların vaxtına daha da qənaət olunması və məmnunluğunun artırılması nəzərdə tutulub. Əməkdaşlıq eləcə də “ASAN ödəniş” sistemində mövcud olan ödənişlərin "Azərikard" ödəniş sisteminə inteqrasiya edilməsi və elektron ödənişlər zamanı istifadəçi əlçatanlığının təmin olunmasını ehtiva edir.
Memoranduma əsasən Dövlət Agentliyi tərəfindən təşkil edilən yeni “StartupFest” çərçivəsində innovativ layihələrin hazırlanması və tətbiqi üzrə də əməkdaşlıq həyata keçiriləcək. “StartupFest” əməkdaşlığının məqsədi ən son texnologiyaları və yanaşmaları istifadə etməklə ödəniş və xidmət sahələrində startap layihələrini təşkil etmək və vətəndaşların istifadəsinə təqdim etməkdir. Birgə əməkdaşlıq çərçivəsində, həmçinin "Fintek" sahəsində hakatonların və birgə digər layihələrin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
EHİM müasir informasiya texnologiyalarından istifadə etməklə dövlət qurumları tərəfindən vətəndaşlara, hüquqi və fiziki şəxslərə, xarici vətəndaşlara və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə informasiya və e-xidmətlərin göstərilməsini təmin edir.
Azərbaycanın ilk prosessinq mərkəzi olan "Azərikard" 25 ildir ki, müştərilərin xidmətindədir. Hazırda mərkəz 15 yerli və 2 xarici banka xidmət göstərir. Müasir texnologiyaların və innovativ həllərin tətbiqi “Azərikard”ın fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən olaraq qalmaqdadır.

A memorandum was signed between EGDC and “Azericard”
On November 12, 2021, a Memorandum of Cooperation was signed between the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and “Azericard” LLC.
One of the directions of the memorandum is to automate the payment of services provided to citizens in the "ASAN service" centers within the “Azericard” Contactless Technology Alliance (ACTA), which will further save time and increase the satisfaction of citizens. The cooperation also includes the integration of existing payments in the "ASAN payment" system into the "Azericard" payment system and the provision of user access to e-payments.
According to the memorandum, cooperation will be carried out in the development and implementation of innovative projects within the new “StartupFest’ organized by the State Agency. The purpose of the “StartupFest” partnership is to organize and present startup projects In the field of payment and services using the latest technologies and approaches. Within the framework of joint cooperation, it is also planned to implement hackathons and other joint projects in the field of “Fintek”.
EGDC provides information and e-services to citizens, legal entities and individuals, foreign citizens and stateless persons by state bodies using modern information technologies.
“Azericard”, the first processing center in Azerbaijan, has been serving customers for 25 years. The center currently serves 15 local and 2 foreign banks. The application of modern technologies and innovative solutions remains a priority in the activities of “Azericard”.