Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı altında üzmək hüququ haqqında şəhadətnamənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu
Azərbaycan Respublikasının Ticarət Gəmiçiliyi Məcəlləsinin, eləcə də Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 4 iyun 2010-cu il tarixli, 105 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında gəmilərin dövlət qeydiyyatına alınması Qaydaları"nın tələblərinə uyğun olaraq hüquqi və fiziki şəxslərə məxsus gəmiyə Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı altında üzmək hüququ haqqında şəhadətnamənin verilməsi
Gəminin üzgüçülüyə yararlılığı haqqında şəhadətnamə
- Sənədin notariat qaydasında təsdiq edilmiş surəti
Gəminin istismara yararlı olmasına və dəniz nəqliyyatı sahəsində mövcud beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğunluğunun yoxlanılmasına dair akt
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada gəmiyə digər əşya hüquqlarını təsdiq edən müvafiq sənəd
Çağırış siqnalının alınmasını təsdiq edən sənəd
Xarici dövlətlərin dövlət gəmi reyestrindən çıxarılmasını təsdiq edən sənəd
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada gəmiyə mülkiyyət hüququnu təsdiq edən müvafiq sənəd
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada gəmiyə mülkiyyət hüququnu və gəmiyə digər əşya hüquqlarını təsdiq edən məhkəmənin qərarı
Gəminin BDT (İMO) nömrəsinin alınmasına dair sənəd
Gəminin mülkiyyətçiləri və ya onun üzərində digər əşya hüquqlarına malik olan şəxslər tərəfindən doldurulmuş ərizə-anket

Acceptance of the application and documents for issuing a certificate on the right to sail under the national flag of the Republic of Azerbaijan
Issuance of the certificate for the right to sail under the national flag of the Republic of Azerbaijan to the ships belonging to legal entities and natural persons under the requirements of the Code of Merchant Shipping of the Republic of Azerbaijan and "Rules for State Registration of Ships in the Republic of Azerbaijan" approved by Resolution No. 105 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 4 June 2010
Certificate of seaworthiness of the ship
Document confirming the receipt of the summons
Act on the verification of the ship's serviceability and compliance with the requirements of the existing international conventions in the field of maritime transport
The appropriate document confirming the right to transport other goods on the vessel in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan
A document confirming the removal of foreign countries from the state ship register
A document on the receipt of the ship's IMO number
Application completed by the owners of the vessel or persons who have other proprietary rights to the goods on the vessel
The relevant document confirming the right of ownership to the ship in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan
The decision of the court confirming the ownership right to the ship and other property rights to the ship in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan