Dövlət Gömrük Komitəsinin daha bir xidməti elektronlaşdırıldı
Dövlət Gömrük Komitəsi "Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən konkret sahələr üzrə elektron xidmətlər göstərilməsi Qaydaları"nın və "Elektron xidmət növlərinin Siyahısı"nın təsdiq edilməsi haqqında Nazirlər Kabinetinin 24 noyabr 2011-ci il tarixli qərarında əks olunan tapşırıqların təmin olunması məqsədilə  daha 1 xidmət elektronlaşdırılaraq ”Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edildi.
İstifadəçilərin ixtiyarına verilən bu xidmət “Sərhəd gömrük məntəqələrində qeydə alınan mallarım” adlanır. Bu xidmət vasitəsilə fiziki və ya hüquqi şəxslər onların adına sərhəd gömrük məntəqələrindən daxil olan mallar haqqında məlumat ala bilərlər. Xidmətdən yararlanmaq üçün “Elektron hökumət” portalına daxil olaraq Dövlət Gömrük Komitəsinin təqdim etdiyi xidmətlər içərisindən adı çəkilən xidməti seçib  “Möhür Vurma Səlahiyyəti olan E-imza” sertifikatı və ya “Asan imza” ilə qeydiyyatdan keçmək mütləqdir.
Açılan pəncərəyə VÖEN-i daxil edən sahibkarlar sərhəd gömrük məntəqələrində qeydə alınan malların siyahısını ekranda görməklə yanaşı, mallar haqqında aşağıdakı vacib məlumatları əldə edə bilərlər:
*  E-Gömrük bəyannaməsinin doldurulması zamanı tələb olunan malın barkodunu (Sərhəd gömrük məntəqələrində malın qeydiyyatı zamanı verilən kod)
* Malın hansı gömrük orqanına təyinat aldığını
* Təyinatın gömrük orqanına çatmasının təsdiq olunması haqqında məlumatı
* Malın adı, ixracatçı, qaimə-faktura (invoys) dəyəri və çəkisi haqqında məlumatı.
Mallar rəsmiləşdirildikdən sonra isə  siyahı silinir, ekranda “İdxalçının sərhəddən keçən və rəsmiləşdirilən malları yoxdur” (Səbəb: Sərhəddən daxil olan bütün mallar rəsmiləşdirilib və ya ümumiyyətlə mal daxil olmayıb) kimi bildiriş görünür.
Qeyd edək ki, sorğu yalnız istifadəçi tərəfindən müvafiq məlumatlar düzgün daxil edildikdə qəbul olunur, məlumatlar daxil edilmədikdə və ya səhv daxil edildikdə isə sorğu icra olunmur.

Another e-service of the State Customs Committee have been integrated into the E-government portal with the aim of carrying out the tasks set forth in the decision of the Cabinet of Ministers  on approval  of the “Rules for provision of e-services in specific areas by central executive bodies” and “List of e-services” dated November 24, 2011.
The service is called “My goods that are registered at customs border check points. Through this service, physical or legal persons can obtain information from customs border check points on goods sent to them.
To use the service, the user should enter the E-government portal, choose the above-mentioned service from the list of services offered by the State Customs Committee and register with E-signature having stamping privilege or ASAN imza.
By typing TIN on the opened window, entrepreneurs can view the list of goods registered at customs border check points, as well as get following important information on goods:
* Bar code of goods required when completing e-customs declaration (code issued during registration of goods at customs border check points)
* Information on destination of goods to the customs authority
* Information on approval of arrival of goods to customs authority
* Information on product name, exporter, invoice, cost and weight.
Upon completion of customs clearance, the list is deleted and a notification appears on the screen “The importer does not have goods passing through the border or getting through customs clearance” (Reason: all goods entered from the border have been registered or no goods arrived).
Note that the request will be accepted only when the user correctly types relevant information. If the information is entered incorrectly, the request will not be implemented.