“Bakutel-2016” sərgi-konfransı çərçivəsində əməkdaşlıq memorandumları imzalandı
Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları - Bakutel 2016 Sərgi-Konfransı çərçivəsində Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi ilə Belarusiyanın “Geoinformasiya idarəetmə sistemləri” holdinqinin idarə şirkəti “AGAT-idarəetmə sistemləri” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanır.
Belarusiyanın “AGAT-idarəetmə sistemləri” ASC-nin adından direktorun birinci müavini Qoryaçko Dmitriy Qenrixoviç və Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin adından direktoru Əsədov Elnar Tahir oğlu arasında innovasiya texnologiyaları və kadrların hazırlanması sahəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin və inkişaf etdirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq Anlaşma Memorandumu imzalandı.
Beş il müddətində qüvvədə olan bu sazişə uyğun olaraq  birgə əməkdaşlıq çərcivəsində tərəflər arasında imkanların birləşdirilməsi, kadrların hazırlanması üçün zəruri infrastrukturun yaradılması, ölkələrarası perespektivli innovasiya layihələrinin birgə inkşaf etdirilməsi və tətbiqi, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin hazırlanması və s. kimi çox əhəmiyyətli müddəalar icra ediləcək.
Bununla yanaşı Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi, Türkiyə elmi və texnoloji araşdırma qurumu informatika və məlumat təhlükəsizliyi yüksək texnologiyalar üzrə araşdırma mərkəzi (TÜBİTAK BİLGEM) və Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HAVELSAN) şirkətləri arasında da Anlaşma Memorandumu imzalandı.
Sazişə əsasən Türkiyənin HAVELSAN və TÜBİTAK BİLGEM dövlət şirkətləri Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin Açıq Açar İnfrastrukturunun (PKI) inkişaf etdirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq etmək arzusunda olduqlarını bildirdirirlər və tərəflər bu istiqamətdə 3 (üç) il müddətinə qüvvədə olacaq müddəalara imza atdılar.
Tərəflər öz fəaliyyət sahələrini nəzərə alaraq imkan və bacarıqlarını birləşdirmək yolu ilə Layihələr çərçivəsində daha məhsuldar işləyə biləcəkləri məsələsində ümumi fikrə gəldilər.
Bu Memorandum çərçivəsində xarakterizə edilən Layihələrdə HAVELSAN və TÜBİTAK BİLGEM Konsorsium Ortağı, MHM isə Müştəri funksiyasında çıxış edir.
Qeyd edək ki, sərgiyə qatılan Moldavanın İnformasiya Texnologiyaları nazirinin müavini cənab Vitaliy Çolakla da MHM-in xidmətləri barədə əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə olunub.

Memorandums of cooperation signed within Bakutel-2016
A Memorandum of Understanding on cooperation  between  the Data Processing Center of the Ministry of Communications and High Technologies  and managing company   “AGAT - Control Systems” OJSC of  the “Geoinformation  Control Systems Holding “ of Belarus was signed within the framework of Azerbaijan  International Telecommunications and Information Technologies Exhibition and Conference   Bakutel 2016.
The Memorandum of Understanding was signed by First Deputy Director Dmitry Goryachko on behalf of AGAT-Control Systems OJSC of Belarus and Director Elnar Asadov on behalf of Data Processing Centre of the Ministry of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan. The document provides for the strengthening and development of cooperation between the two organizations  in the field of innovative technologies  and training of personnel. Under this document, which is valid for five years, the Parties will pull together efforts to create a necessary infrastructure for training of personnel, develop and implement promising joint innovative  projects, develop automated control systems, etc.
A Memorandum of Understanding was also signed between Data Processing Center of the Ministry of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, the Scıentıfıc and Technologıcal Research Councıl of Turkey Informatıcs and Informatıon Securıty Hıgh Technology Research Center (TÜBİTAK BİLGEM) and Air Electronıcs Industry and Trade Inc. (HAVELSAN).
Under the document,  which shall remain in force for three (3) years, Turkey’s state-owned companies  HAVELSAN  and TÜBİTAK BİLGEM express desire to cooperate for the  development of the Public Key Infrastructure (PKI) of the Data Processing Center of the Ministry of Communications  and High  Technologies of the Republic of Azerbaijan.
Taking into account their areas of activity, the Parties came to a consensus on the issue of working more efficiently within the projects  by combining their opportunities and skills.
The projects carried out in the framework of this memorandum, HAVELSAN and TÜBİTAK BİLGEM act as Consortium Partners, DPC - as a Customer.
Note that prospects of cooperation were also discussed with participating in the exhibition Deputy Minister of Information Technology and Communications  of Moldova  Mr. Vitaly Ciolac.