Avropa İttifaqı ilə elektron xidmətlər və elektron ticarətin inkişafı üzrə əməkdaşlıq edilir
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin və Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Elektron xidmətlərin və elektron ticarətin inkişafı” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə beynəlxalq ekspertlərlə yanaşı müvafiq dövlət orqanlarının və digər təşkilatların nümayəndələri iştirak edib.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşəbbüsü və Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin dəstəyi ilə elektron xidmətlər və elektron ticarət sahəsində vəziyyətin təhlili üçün beynəlxalq ekspert Kristian Rup ölkəmizə dəvət olunub. Avropa İttifaqının eksperti yerli mütəxəssislərlə birgə elektron xidmətlər sahəsində hüquqi və institusional bazanın cari vəziyyətini təhlil edib, mövcud boşluq və ehtiyacları müəyyənləşdirib, hüquqi və institusional bazanın təkmilləşdirilməsinə dair tövsiyələr hazırlayıb.
Bu sahədə ölkəmizdə aparılan işləri yüksək qiymətləndirən Kristian Rup tədbirdə təqdimatla çıxış edib.
Tədbirdə Azərbaycanda elektron xidmətlərin və elektron ticarətin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri mövzusunda geniş müzakirələr aparılıb.
Qeyd olunub ki, ölkəmizdə elektron xidmətlərin təkmilləşdirilməsi və genişləndirilməsi üçün Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tərəfindən davamlı işlər görülür və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığa xüsusi önəm verilir.
Xatırladaq ki, “Elektron hökumət” portalının operatoru Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzidir. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi bu sahədə görülən işlərin əlaqələndiricisi olaraq “Elektron hökumət”in formalaşması üzrə digər dövlət orqanları ilə sıx əməkdaşlıq edir və müvafiq infrastrukturun yaradılması üzrə fəaliyyət həyata keçirir.
“Elektron hökumət” portalında 89 qurumun, o cümlədən 41 dövlət təşkilatının 427 növ xidməti aktivdir. Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş 458 xidmətdən 332-si portala  inteqrasiya edilib.
2015-ci ildə portalın “iOS” və 2016-cı ildə isə  “Android” əməliyyat sistemləri üçün mobil versiyaları vətəndaşların ixtiyarına verilib.

MTCHT cooperates with EU in development of e-services and e-commerce
The Ministry of Transport, Communications and High Technologies (MTCHT) jointly with the EU Delegation to the Republic of Azerbaijan organized a roundtable on “Development of e-services and e-commerce”. The event was attended by international experts, representatives of appropriate public authorities and other organizations.
International expert Christian Rupp was invited to our country at the MTCHT’s initiative and with the support of the EU Delegation to the Republic of Azerbaijan, for analysis of the situation in the field of e-services and e-commerce. The European Union expert together with local experts conducted analysis of the current state of the legal and institutional framework in the field of electronic services, identified existing gaps and needs and developed recommendations for improving the legal and institutional framework.
Highly appreciating the work done in this field in Azerbaijan, Christian Rupp delivered a presentation at the event.
Extensive discussions were held at the event on the current state and prospects for further development of e-services and e-commerce in Azerbaijan.
It was noted that MTCHT carries out regular work to improve and expand electronic services in the country and attaches much importance to the strengthening of international cooperation in this field.
Remind that the Data Processing Centre of MTCHT is the operator of the portal E-government. MTCHT acts as coordinator of the work carried out in this field and is closely working with other government agencies on the formation of e-government and carries out activities for creation of the appropriate infrastructure.
Currently, 427 different types of services provided by 89 organizations, including 41 government agencies are available on the portal E-government. 332 out of the 458 services approved by the Cabinet of Ministers have been integrated into the portal.
Mobile versions of the portal for iOS and Android operating systems were put into use in 2015 and in 2016, respectively.