“Açıq hökumət məlumatları” portalında məlumatların sayının artırılıması ilə bağlı işlərə başlanılıb
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzində “Açıq hökumət məlumatları” mövzusunda görüş keçirilib. Nazirliyin bütün strukturlarını əhatə edən görüşdə “Açıq Hökumət Məlumatları” portalı, açıq məlumatlar, bu məlumatlar üzərindən hazırlanmış mobil tətbiqlər və bu tətbiqlərin dünya iqtisadiyyatına gətirdiyi gəlir, eyni zamanda portalda açıq məlumatların sayının artırılması barədə müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə çıxış edən Məlumat Hesablama Mərkəzinin (MHM) direktor müavini Elçin Əliyev açıq məlumatların “Elektron hökümət” quruculuğunda yeni bir inkişaf mərhələsi olduğunu vurğulayıb. Elçin Əliyev artıq 2 ildir ki, vətəndaşların ixtiyarında olan, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin daxili imkanları hesabına yaradılmış “data.gov.az” adlı “Açıq Hökumət Məlumatları” portalında 25 adda məlumat yer aldığını qeyd edib.
MHM-in baş mütəxəssisi Nadir Rəsulov isə “Açıq Hökumət Məlumatları” portalında açıq məlumatların sayının artırılmasını qarşıya məqsəd qoyulduğunu nəzərə çatdırıb. Bu məqsədlə nazirliyin bütün strukturlarından öz səlahiyyətləri çərçivəsində ictimai əhəmiyyətli məlumatları kompüter proqramı tərəfindən oxunaqlı formata gətirərək, hökumət portalına yerləşdirmək tələb olunur. Nadir Rəsulov qeyd edib ki, hansı məlumatları açıq etmək hər bir qurumun öz səlahiyyəti çərçivəsindədir, açıq edilən məlumatlar formatı isə müəyyənləşdirilmiş texniki şərtlərə uyğun olmalıdır.
Daha sonra Marketinq şöbəsinin müdiri Ceyhun Məmmədov “Açıq Hökumət Məlumatları” portalı haqda keçirdiyi təqdimatda iştirakçılara “açıq hökumət, açıq məlumatlar, açıq servislər”lə bağlı ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, sahibkarlara dəstək, startapların və vətəndaş cəmiyyətinin inkıişafı, açıq hökumət məlumatlarının əsas istiqamətləridir. Bu məqsədlə hər kəs fəaliyyət göstərdiyi qurumun mülkiyyətində olan müvafiq məlumatların “Açıq Hökumət Məlumatları” portalına yerləşdirilməsini təmin etmək üçün təşəbbüs göstərməli və bu sahənin inkişafına dəstək olmalıdır.
Görüşdə məlumatların açıq edilməsi və portalın texniki məsələləri ilə bağlı MHM-in Yeni Texnologiyalar şöbəsinin müdiri Cəmşid Naxçıvanski ətraflı məlumat verib.

Meeting on increasing number of data on Open Government Data portal held
Data Processing Center (DPC) of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies  (MTCHT) held a meeting on “Open government data”. The meeting was attended by representatives of all structures of MTCHT. A number of issues such as Open Government Data portal, open data, mobile applications developed on this data, their benefit to the world economy, as well as increasing the number of open data on the portal were discussed at the meeting.
Speaking at the meeting, Deputy Director of Data Processing Center Elchin Aliyev  said  that open data is a new stage of development in the building  of E-government. Open Government Data portal (www.data.gov.az ), created by  internal resources of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies , was launched  two years ago, and 25 different types of data are currently available on the portal.
In his speech, DPC chief specialist Nadir Rasulov said that the goal is to increase the number of open data on the Open Government Data portal. To this end, it is required to convert  the data of public importance from all the structures of the ministry within their powers into readable format by using a computer program and place them on the government portal. Nadir Rasulov said that the issue of what kind of data will be made available is within the competence of each organization, but the format of the data must comply with the technical requirements specified.
Then, head of Marketing Department Jeyhun Mammadov delivered a presentation on the portal Open Government Data, provided detailed information on open government, open data, and open services. It was noted that support to entrepreneurs, development of start-ups and civil society are main directions of open government data. To this end, everyone should take the initiative to ensure the placement of relevant information about their organization on the portal Open Government Data, as well as contribute to the development of this area.
Head of New Technologies Department of DPC Jamshid  Nakhchivanski gave detailed information on making government data available  and technical issues relating  to the portal .