Regionlarda “Elektron hökumət” portalı üzrə silsilə seminarlar keçirilir
Aprelin 7-də Ağdam rayonunda “Elektron hökumət” portalına həsr olunmuş növbəti seminar keçirilib. Rayonun Quzanlı qəsəbəsində yerləşən Dövlət Sosial-İqtisad Kollecində baş tutan seminarda “Elektron hökumət” portalı, elektron imza, ümumilikdə, elektron xidmətlərin üstünlükləri, onların cəmiyyətə, o cümlədən idarəçiliyə verdiyi faydalardan söz açılıb.
Seminarda iştirak edən Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi İctimai Birliyinin eksperti Xalid Kazımov Niderland Krallığının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən maliyyələşdirilmiş Avrasiya Əməkdaşlıq Fondunun həyata keçirdiyi “Azərbaycanda İnsan Haqları, Demokratikləşmə və Yaxşı İdarəetmənin Təşviqi” Proqramı barədə iştirakçılara məlumat verib.
Qeyd edilib ki, layihə çərçivəsində 6 region üzrə eyni mahiyyətli seminarın keçirilməsi nəzərdə tutulub. Belə ki, Mingəçevir şəhərindən start götürən layihə Bərdədə də baş tutub, növbəti seminarlar isə Göygöl, Yevlax və Ağdaşda keçiriləcək.
X.Kazımov onu da bildirib ki, layihə çərçivəsində Ağdam şəhəri, Region Gender Mərkəzi İctimai Birliyinin ofisi, eləcə də Bərdə şəhəri, Regional İnsan Hüquqları Mərkəzi İctimai Birliyinin ofisində elektron xidmətlərin istifadəsi üzrə vətəndaşlara kömək göstərilir. İnternet və kompüter avadanlıqları ilə tam təmin olunan mərkəzlərə iş saatlarında istənilən elektron xidmətlə bağlı müraciət oluna bilər.
Daha sonra Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin mütəxəssisləri Günay Hüseynova və Elvin Cəfərli İKT-nin xidmət sahələrinə tətbiqi ilə bağlı rəsmi sənədlərdən, “Elektron hökumət” portalının qanunvericilik bazası, portalın yaranması və inkişaf mərhələləri barədə məlumat veriblər.
Eyni zamanda “Elektron hökumət” portalı seminar iştirakçılarına praktiki olaraq göstərilib, portalın giriş vasitələri, xidmət qrupları və ən çox müraciət olunan elektron xidmətlər, həmçinin vətəndaşların portaldan istifadəsini sadələşdirən alətlər əyani olaraq test edilib.
Seminar sual-cavab sessiyası, müzakirələrlə yekunlaşıb. Sonda tədbirin fəal iştirakçılarına “Elektron hökumət” portalına daxil olmaq üçün istifadəçi adı və şifrə verilib.

Series of workshops on E-government held in regions
Regular workshop on E-government portal was held in Aghdam region on April 7. Information was provided on E-government portal, electronic signature, in general, the advantages of e-services, their benefits to the society, including the management at the workshop, which took place in State Socio-Economic College situated in Guzanly settlement of Aghdam region.
Speaking at the workshop, expert of Regional Human Rights and Media Center Public Union Khalid Kazimov spoke about the program “Promotion of Human Rights, Democracy and Good Governance in Azerbaijan” implemented by the Eurasia Partnership Foundation using the funds of the Netherlands Ministry of Foreign Affairs.
It was noted that under the project, workshop of the same nature will be held  in six regions. Thus, the project, which started in the city of Mingachevir, took place In  Barda as well, and regular  workshops will be held in Goygol, Yevlakh and Agdash regions.
Mr.Kazımov also said, services are provided to citizens on the use of electronic services in Aghdam city, the office of Region Gender Public Union, as well as Barda city, the regional office of the Human Rights Center Public Union under the project. Citizens can contact the centers that are provided with Internet access and computer equipment during working hours when they have questions regarding any electronic service.
Then specialists of Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies Gunay Huseynova and Elvin Jafarli informed about official documents related to the application of ICT to service areas, legislative framework of E-government portal, the creation of the portal and its development stages.
At the same time, E-government portal was shown to the participants in practice. The participants were shown how to log in to the portal, service groups, most frequently used electronic services, as well as visual aids facilitating citizens’ access to the portal have been tested in practice.
The workshop concluded with a question-answer session and discussions. In the end, active participants were given username and password to access to the E- government portal.