Təhsil Nazirliyinin əməkdaşlarına "Elektron hökumət" mövzusunda seminar keçirilib
İyunun 30-da Təhsil Nazirliyinin əməkdaşlarına keçirilən seminarda "Elektron hökumət" portalı, elektron xidmətlər və “Elektron imza” barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbiri açıq elan edən Təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması idarəsinin müdir müavini Orxan Abbasov müasir dünyada elektron xidmətlərin rolundan danışıb.
Seminarın birinci sessiyası "Elektron hökumət" istiqamətində aparılan islahatlara, bu islahatların nəticəsi kimi portalda və dövlət qurumlarının səhifəsində yer alan elektron xidmətlərə, habelə, portalın mobil versiyasına həsr olunub. Elektron imzanın sənəd mübadiləsindəki rolu və cari tətbiq dairəsi üzrə geniş təqdimat keçirilib.
"Elektron hökumət" portalının operatoru - Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin proqramçı-mühəndisi Ruslan Mürsəlov xidmətlərin portala inteqrasiyası zamanı gözlənilən texniki standartlara aydınlıq gətirib, alt sxem üzrə fərdi məlumatların saxlanılma şəkli və nəzərə alınan məxfilik siyasəti barədə ətraflı danışıb.
İkinci sessiyada portala istifadəçi nöqteyi-nəzərindən baxış keçirilib, "Elektron hökumət" portalına qeydiyyat, giriş vasitələri, xidmət qrupları, ən çox müraciət olunan xidmətlər və yardımçı funksionallıqlar əyani olaraq nümayiş etdirilib.
Seminar sual-cavab sessiyası, müzakirələrlə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, bu gün "Elektron hökumət" portalı (www.e-gov.az) üzərindən istifadəçiyə 450 elektron xidmət təqdim edilir.

Workshop on e-government held for employees of Ministry of Education
Detailed information was provided on E-government portal, e-services and e- signature at the workshop held for the employees of the Ministry of Education on June 30.
Delivering an opening speech at the event, deputy head of the Department for Informatization of Education System Orkhan Abbasov spoke about the role of electronic services in today’s world.
The first session of the workshop was dedicated to the reforms implemented in the field of electronic government, as a result of these reforms the e-services available on the portal and   government agencies’ websites, as well as the mobile version of the portal. A broad presentation was also made on the role of the e-signature in document exchange and current area of application.
Programmer-engineer of the Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies Ruslan Mursalov explained the expected technical standards when integrating services into the portal, spoke in detail on how to store personal data on the subschema and the privacy policy taken into account.
In the second session, the portal was reviewed from the user point of view, registration for access to the E-government portal, access ways, service groups, most frequently used services and secondary functionality were visually demonstrated.
The workshop ended with Q & A session and discussions.
It should be noted that at present 450 electronic services are provided to the users through the E-government portal (www.e-gov.az).