“Bax, istifadə et, Yarat” müsabiqəsinin iştirakçıları ilə görüş keçirildi
Məlumat verdiyimiz kimi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi tərəfindən yaradılmış “Açıq Hökumət Məlumatları” portalının - “www.data.gov.az” yeni versiyası istifadəyə verilib.
Bu münasibətlə 21 noyabrda keçirilən tədbirdə dövlət qurumlarının təqdim etdiyi Açıq Hökumət Məlumatlarıının cəmiyyət üçün faydası, idarəetmədə şəffaflığın artırılması, iqtisadiyyata təsiri, bu sahədə qarşıda duran vəzifələr, eyni zamanda startap hərəkatının inkişafında rolu müzakirə edilib.
Tədbirin ikinci yarısında Məlumat Hesablama Mərkəzinin elan etdiyi “Bax, istifadə et, Yarat” adlı müsabiqə haqqında məlumatlandırma sesiyası keçirilib. Sessiyada müxtəlif ali məktəb müəssisələrindən texniki istiqamətdə təhsil alan 100-ə yaxın tələbə iştirak edib. Müsabiqəyə qatılmaq istəyən tədbir iştirakçılarına portalda yerləşdirilən xidmətlər, bu xidmətlərdən istifadə qaydaları barədə məlumat verilib.
Məlumat Hesablama Mərkəzinin şöbə müdiri Cəmşid Naxçıvanski müsabiqədə  iştirak şərtləri barədə məlumat verib. Microsoft şirkətinin nümayəndəsi Qaçay Mirzəyev müsabiqədə iştirak etmək istəyənlərə tövsiyyələr verərək, bu sahədə xarici təcrübədən bəhs edib.
Daha sonra müsabiqə iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, müsabiqədə iştirak etmək istəyənlər 25 noyabr 2017-ci il saat 23:59-a qədər hazırladığı materialları (tətbiqin qaynaq kodu, işlək tətbiq və tətbiqin təqdimatı olan fayllar) təşkilat komitəsinə portal üzərindən göndərməlidirlər. Qiymətləndirmə nəticələrinin açıqlanması və qaliblərin mükafatlandırılması isə “Bakutel 2017” sərgisi çərçivəsində baş tutacaq.

Meeting held with participants of contest “View”, “Use”, “Develop”
As we mentioned earlier, the new version of the Open Government Data Portal-www.data.gov.az,   developed by Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, was launched.
An event was held in this regard on November 21. The event discussed a number of issues such as the benefits of open government data provided by government agencies to the public, enhancing transparency in administration, its impact on the economy, challenges ahead in this area, as well as its role in the development of startup movement.
In the second half of the event, an awareness session was held on the contest “View”,  “Use”, “Develop” announced by Data Processing Center. Some 100 students receiving technical education in different universities took part in the session. The event participants were informed about the services provided on the portal and rules for use of these services.
Department Head of Data Processing Center Jamshid Nakhchivanski informed about the rules of participation in the contest. Representative of Microsoft Azerbaijan  Gachay Mirzayev gave recommendations  to those wishing to participate in the contest and spoke of the international  experience in this area.
Afterwards, the questions from the contestants were answered.
Note that those wishing to participate in the contest must send the materials they prepared for the contest (including master code of application, working application and presentation file of the application) to the organizing committee through the portal before 25.11.2017, 23:59 hrs.
Announcing the results of the contest and awarding ceremony will take place within the framework of the exhibition Bakutel-2017.