Gənclər “Elektron hökumət” barədə məlumatlandırılıblar
“Elektron hökumət – müasir gəncliyin trendi” layihəsi çərçivəsində Ağdam rayonunda və Bakıda məlumatlandırma seminarları keçirilib.
“İnnovasiyaya Doğru” Gənclərə Dəstək İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Elektron hökumət – müasir gəncliyin trendi” layihəsinə yekun vurub. Təşkilatın rəhbəri Rəşad Cəfərov bildirib ki: “İnformasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi müasir dövrdə hər bir gənc informasiya cəmiyyətinin yeniliklərindən xəbərdar olmalıdır. Belə ki, gələcəkdə vətəndaş-məmur əlaqələrinin daha çox “Elektron hökumət” üzərində qurulacağı labüddür və bu səbəbdən “Elektron hökumət”in təqdim etdiyi xidmətlərdən istifadə etməyi hər kəs bacarmalıdır. “Elektron hökümət”in qurulmasının sürətləndirilməsinin qarşısını alan əsas problemlərdən biri də gənclərin kifayət qədər məlumatlı olmamasını, elektron xidmətlərdən istifadə qaydalarını bilməməsini göstərmək olar. Həyata keçirilən bu layihədə sözügedən problemin qismən də olsa həll olunması üçün gənclər arasında maarifləndirmə işinin aparılması, müasir dövrün trendi olan “Elektron hökumət”ə aid olan – “Elektron imza”, “Elektron Hökumət” portalı, açıq hökumət məlumatları barədə geniş maarifləndirmə işinin görülməsi nəzərdə tutulub. Seminarlarda, həmçinin "Elektron hökumət"də gənclər üçün yaradılan imkanlar barədə məlumatlar verilib, məlumatların gənclərin hafizəsində möhkəmləndirilməsi məqsədilə diskussiyalar təşkil olunub. Seminarların daha praktik olması üçün gənclərə “Elektron Hökumət” portalı e-gov.az saytında autentifikasiya vasitələrindən olan istifadəçi adı və parolun əldə edilməsi qaydası da öyrədilib. "Elektron hökumət" quruculuğu çərçivəsində təşkil olunan bu seminarların məramı hər bir Azərbaycan gəncini e-xidmətlərdən istifadəyə təşviq etmək, ölkədə gedən rəqəmsallaşma prosesinin iştirakçısına çevirmək olub.”
Seminar iştirakçılarına Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin operatoru olduğu “Elektron Hökumət” portalı ilə bağlı məlumat verilərək bildirilib ki, bu portal müasir informasiya texnologiyalarından istifadə etməklə dövlət qurumları tərəfindən vətəndaşlara, sahibkarlara və dövlət qulluqçularına “vahid pəncərə” prinsipi əsasında elektron xidmətlərin göstərilməsinə şərait yaradan sistemdir. Hazırda “Elektron Hökumət” portalında 438 elektron xidmət mövcuddur. “Elektron Hökumət” portalı vasitəsi ilə, həmçinin arayışların elektron qaydada əldə edilməsi imkanı da yaradılıb ki, buna maraq daha böyükdür.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində seminarlar Ağdam rayonunda və Bakı şəhərində təşkil olunub. Ümumilikdə seminarlara 300-ə yaxın gənc qatılıb. Seminar iştirakçıları əldə etdikləri bilik və məlumatlardan istifadə edərək həm öz həyatlarında istifadə edəcəklərini, həm də texnoloji avadanlıqlardan istifadə etməyi az bacaran valideynlərinə elektron xidmətlərdən istifadə etmələrinə köməkçi olacaqlarını bildiriblər.

Youth informed about Electronic government
Awareness-raising workshops were held in Aghdam and Baku as part of the project “Electronic Government - Trend of Modern Youth”.
“Towards Innovation”  Youth Support  Public Union  has summed up the project “Electronic Government - Trend of Modern Youth” , implemented by the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
Head of the Organization, Rashad Jafarov said: “In the modern era of rapid development of information technologies, every young person should be aware of innovations in the information society. In the future, it is inevitable that citizen-official relationships will be built on the Electronic government, and so everyone should be able to use the services provided by Electronic government. One of the main problems that prevents the acceleration of building Electronic government is that young people are not well-informed and do not know how to use these e-services. The project envisages awareness-raising activities among young people and carrying out information work on electronic signature, E-Government Portal, open government data regarding Electronic Government -Trend of Modern Youth to address this challenge. During workshops, information was also provided on the opportunities created for young people on the E-Government Portal, discussions were organized to allow youth to retain this information in their memory. To make workshops more practical, the youth were also trained to get username and password for authentication on the E-Government Portal e-gov.az. The aim of these workshops, organized within the framework of e-government building is to encourage every Azerbaijani youth to use e-services and to become a participant in the ongoing digitization process in the country.”
The attendees of the workshop were informed about the Electronic Government Portal, which is operated by the Ministry of Transport, Communications  and High Technologies. It was noted that this portal is a system, which allows government agencies to provide one-stop-shop services to citizens, entrepreneurs and civil servants by using state-of-the-art information technologies solutions. Currently, 438 e-services are available on the Electronic Government Portal. There is also an opportunity   to get reference documents online on the Electronic Government Portal, which is also of great interest to the users.
It should be noted that as part of the project workshops were organized in Aghdam region and Baku city. A total of about 300 young people attended the workshops. The attendees said that they would use the knowledge and information they gained both in their lives, and assist their close ones in accessing and using these services.