Regional rəqəmsal hökumət portalının ilkin versiyası hazırlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” portalının ilkin versiyası hazırlanıb.
Portal vasitəsilə regionlarda yerli icra hakimiyyətləri tərəfindən göstərilən xidmətlər arasında elektronlaşdırılması mümkün olan xidmətlər vətəndaşlara onlayn rejimdə təqdim ediləcək. Portal istifadəyə verilmədən öncə EHİM bu prosesdə vətəndaş iştirakının təmin edilməsi, vətəndaşların fikir və rəylərinin öyrənilməsi və təkliflərinin alınmasını vacib hesab edir.
Aşağıda təqdim olunan linklər vasitəsilə vətəndaşlar müvafiq xidmətləri təqdim edən portallarla tanış olub, rəylərini bildirə bilərlər:
Regional rəqəmsal hökumət portalı ilə tanış olmaq üçün: http://ehim.design/s/yihrisportal
Şəxsi kabinetin görünüşü ilə burada tanış olmaq üçün: http://ehim.design/s/yihrisshexsikabinet
Portalla bağlı sorğuda iştirak üçün: http://ehim.design/s/sorgu
Regional rəqəmsal hökumət quruculuğu çərçivəsində regionlarda rəqəmsal savadlılıq səviyyəsinin ölçülməsi, yerli icra hakimiyyətlərinin İT infrastrukturu və mütəxəssis potensialının hesablanması, əldə edilən nəticələr əsasında ən çox ehtiyac duyulan xidmətlərin elektronlaşdırılması və elektron iştirakçılığı təmin edən mərkəzləşdirilmiş elektron xidmət portalının istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub.
İlkin mərhələdə pilot layihə olaraq sosial-iqtisadi aktiv 3 rayon seçilib. Gəncə şəhəri, Masallı və Quba rayonları. Bu rayonlar Azərbaycanın hər bir zonasının (Şimal, Cənub və Qərb) təmsil olunmasına, əhali çoxluğuna və “ASAN xidmət” mərkəzinin də yerləşməsinə görə seçilib. Layihələrin uğurlu tətbiqi yekunlaşdıqdan sonra bu təcrübənin digər rayonlar üçün də işlənərək tətbiqi nəzərdə tutulub.

An initial version of the regional digital government portal has been developed
The e-Gov Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has prepared an initial version of the Digital Executive Power portal.
Among the services provided by local executive authorities in the regions through the portal, services that can be digitized will be provided to citizens online. Before launching the portal, EGDC considers it important to ensure the participation of citizens in this process, to study the views and opinions of citizens and to receive suggestions.
Citizens can get acquainted with the portals providing relevant services and express their opinions through the links provided below: For getting acquainted with the regional digital government portal: http://ehim.design/s/yihrisportal
To get acquainted with interface of personal cabinet here: http://ehim.design/s/yihrisshexsikabinet
To participate in the survey regarding the portal: http://ehim.design/s/sorgu
As part of building a regional digital government, it is planned to measure the level of digital literacy in the regions, calculate the IT infrastructure and specialist capacity of local executive authorities, digitize the most needed services based on the results and launch a centralized e-service portal.
At the initial stage, 3 socio-economically active regions were selected as pilot projects. Ganja city, Masalli and Guba districts. These regions were selected for the representation of each zone of Azerbaijan (North, South and West), the majority of the population and the location of the "ASAN service" center. Following the successful implementation of the projects, this experience will be developed and applied to other regions.