EHİM “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramının 3-cü dalğasına start verib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin təşkilatçılığı və “PAŞA Holdinq”in sponsorluğu ilə “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramının 3-cü dalğasına start verilib. 22 iyul - Milli Mətbuat Gününə həsr olunan proqramda İKT, elektron xidmətlər və rəqəmsal həllər sahəsində öz biliklərini artırmaq istəyən jurnalistlər, blogerlər və cəmiyyətin maarifləndirilməsinə töhfə vermək istəyən şəxslər iştirak edə bilərlər.
“Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramlarının keçirilməsində əsas məqsəd kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələri və blogerlərin rəqəmsal xidmətlər haqqında məlumatlılığını daha da artırmaq, eləcə də elektron xidmətlər sahəsində əhalinin bilgilərini daha da genişləndirməkdir. Proqramın ilk iki dalğası 2020-ci ildə reallaşdırılıb.
“Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramı iki mərhələdən ibarət olacaq:
- Birinci mərhələdə müvafiq kriteriyalar üzrə seçilmiş iştirakçılar üçün xüsusi proqram üzrə təlimlər keçiriləcək. Təlimlərdə İKT sektorunda son trendlər, elektron dövlət layihələri, elektron xidmətlər haqqında ətraflı məlumat veriləcək. Birinci və ikinci dalğadan fərqli olaraq, üçüncü dalğa çərçivəsində keçirilən təlimlər vebinar deyil, seminar formatında təşkil olunacaq.
- Proqramın ikinci mərhələsində təlimləri uğurla bitirmiş iştirakçılar arasında yazı müsabiqəsi keçiriləcək. Bu hissədə iştirakçılar seçilmiş mövzular üzrə real məsələlərin araşdırılması və həmin istiqamət üzrə rəqəmsal xidmətlərin vətəndaşlara çatdırılması üzrə (video və ya məqalə formatında) yarışacaqlar.
Müsabiqə üçün 2200 AZN məbləğində mükafat fondu təyin olunub. I yerin qalibi – 1000 AZN, II yerin qalibi – 700 AZN, III yerin qalibi isə 500 AZN məbləğində pul mükafatı əldə edəcək.
Proqramı müvəffəqiyyətlə başa vuran iştirakçılar Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən xüsusi sertifikatla təltif olunacaqlar.
29 iyundan etibarən proqramda iştirak üçün qeydiyyat başlayıb. Son müraciət tarixi 6 iyuldur.
Aşağıdakı linkdən ətraflı məlumat almaq və proqrama müraciət etmək mümkündür: https://www.digital.gov.az/digitalazerbaijan/webinars/4/reqemsal-jurnalistikaya-dogru-proqrami-3
Qeydiyyatdan uğurla keçmiş və münsiflər heyəti tərəfindən seçilmiş namizədlərə proqrama seçildikləri və digər məlumatlar barədə e-mail və telefon üzərindən məlumat veriləcək. Əlavə suallar üçün digicom@asan.gov.az elektron poçt ünvanına müraciət edilə bilər.

EGDC has launched the third wave of the "Towards Digital Journalism" program
The third wave of the program "Towards Digital Journalism" (Ragamsal Jurnalistikaya Doghru) has been launched with the organization of the E-GOV Development Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the sponsorship of “PASHA Holding”. Journalists who want to increase their knowledge in the field of ICT, e-services and digital solutions, bloggers and individuals who want to contribute to the public awareness can attend in the program dedicated to the National Press Day- 22 July.
The main purpose of the program "Towards Digital Journalism" is to further increase the awareness of media representatives and bloggers about digital services, as well as to further expand the knowledge of the population in the field of e-services. The first two waves of the program were implemented in 2020.
The program "Towards Digital Journalism" will consist of two stages:
In the first stage, special training sessions will be held among participants selected according to the relevant criteria. The detailed information about the latest trends in the ICT sector, e-government projects, e-services will be provided in the trainings. Unlike the first and second waves, trainings to be held within the framework of the third wave will be organized in the format of a seminar, not a webinar.
In the second stage of the program, a writing competition will be held among the participants who have successfully completed the trainings. In this part, participants will compete to explore real issues on selected topics and to deliver digital services to citizens in that direction (in video or article format). A prize fund of AZN 2,200 has been set for the competition. The winner of the first place will receive AZN 1,000, the winner of the second place will receive AZN 700, and the winner of the third-place will receive AZN 500.
Participants who successfully complete the program will be awarded a special certificate by the E-GOV Development Center. Registration for the program began on June 29. The deadline for applications is July 6.
Detailed information about the program and application procedure are described in the link below.
Candidates who successfully register and are selected by the jury will be notified by e-mail and telephone about being selected for the program and other information. For additional questions, please contact digicom@asan.gov.az.