Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə nəzərdə tutulan qurum və müəssisələrdə COVID-19 pasportlarının yoxlanılması üçün xüsusi mobil tətbiq hazırlanıb. Mərkəzin direktoru Fariz Cəfərov 27 iyul tarixində keçirdiyi mətbuat konfransında bu haqda ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, mobil tətbiqdən qurumların və müəssisələrin icazə.e-gov.az portalı üzərindən müəyyən edilmiş səlahiyyətli şəxsləri istifadə edəcəklər. Tətbiq vasitəsilə sistemə daxil olan səlahiyyətli şəxs vətəndaşın COVID-19 pasportunun QR kodunu oxutmaqla və ya şəxsiyyət vəsiqəsinin məlumatlarını daxil etməklə onun COVID-19 pasportunun olub-olmamasını 1 sentyabrdan etibarən yoxlaya biləcək.
Vətəndaşlar COVİD-19 sertifikatlarını “myGov.az” elektron hökumət portalı və ya mobil tətbiqi, e-TƏBİB mobil tətbiqi və ya its.gov.az portalı üzərindən qeydiyyatdan keçməklə baxa bilər, ehtiyac olduqda çıxarış əldə edə bilərlər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə 1 sentyabr tarixindən etibarən dövlət orqanlarının (qurumlarının) əməkdaşlarının, habelə mülkiyyət formasından asılı olmayaraq bütün tibb, əczaçılıq, elm və təhsil müəssisələri, həmçinin Qərarın əlavəsində qeyd olunan iş və xidmət sahələrində fəaliyyət göstərən müəssisə işçilərinin azı 80 faizinin COVID-19-a qarşı birinci doza, 1 oktyabr tarixindən etibarən isə ikinci doza peyvənd olunması və ya COVID-19-a qarşı immunitet sertifikatının olması tələb ediləcək. Həmçinin, Qərara əsasən 1 sentyabr tarixindən etibarən yaşı 18-dən yuxarı olan şəxslər ictimai iaşə müəssisələrində, mehmanxanalarda, iri ticarət mərkəzlərində göstərilən xidmətlərdən yalnız COVID-19 pasportu olduğu halda istifadə edə biləcəklər. Bununla yanaşı olaraq, 1 sentyabr tarixindən etibarən ali və orta-ixtisas təhsili müəssisəsində təhsil alan yaşı 18-dən yuxarı olan bütün şəxslərin COVID-19 pasportunun olması tələb olunacaq. Qeyd olunan bütün məkanlara vətəndaşlar öz COVİD-19 pasportunun QR kodunu oxutdurmaqla daxil ola biləcəklər.
Müəssisə və qurumlar COVİD-19 pasportlarının yoxlanılması üçün istifadə edəcəkləri mobil tətbiqi icazə.e-gov.az portalından endirə bilərlər.
Vətəndaşlar isə COVID-19 immunitet və COVID-19 vaksin sertifikatlarını əldə etmək üçün “myGov” mobil tətbiqini aşağıdakı linklərdən yükləyə bilərlər.

EHIM has developed a mobile application for COVID-19 passport verification
The E-GOV development Center (EGDC) of the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has developed a special mobile application for checking COVID-19 passports in the institutions and enterprises provided by the Decision of the Cabinet of Ministers. Director of the Center Fariz Jafarov gave detailed information about it at a press conference on July 27. The mobile application, which will be launched on September 1, will be used by authorized persons of institutions and enterprises through the portal icaze.e-gov.az. Through the application, an authorized person entering the system will be able to check whether a citizen has a COVID-19 passport by scanning the QR code of the COVID-19 passport or or by entering ID card information.
Citizens can view COVID-19 certificates by registering on the e-government portal "myGov.az" or mobile application, e-TABIB mobile application or its.gov.az portal, and can obtain a certificate if necessary.
It should be noted that by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, from September 1 at least 80% of employees of state bodies (agencies), employees of all medical, pharmaceutical, scientific and educational institutions, regardless of the form of ownership, as well as enterprises operating in the areas of work and services specified in the appendix to the Decision will be required to be vaccinated against the first dose of COVID-19, and from October 1, the second dose, or to have a certificate of immunity against COVID-19. Also, according to the decision, from September 1, people over the age of 18 will be able to use the services provided in public catering establishments, hotels, large shopping centers only with a COVID-19 passport. In addition, from September 1, all persons over the age of 18 studying at higher and secondary vocational education institutions will be required to have a COVID-19 passport. Citizens will be able to enter all these places by scanning the QR code of their COVID-19 passport.
Enterprises and institutions will be able to download the mobile application they will use to check COVID-19 passports from the portal icaze.e-gov.az.
Citizens can download the mobile application "myGov" from the following links to obtain COVID-19 immunity and COVID-19 vaccine certificates.