Rəqəmsal könüllülər tərəfindən keçirilən maarifləndirmə işlərinin birinci mərhələsi yekunlaşıb
“Rəqəmsal icra hakimiyyəti” - rih.gov.az portalı üzrə rəqəmsal könüllülər tərəfindən bölgələrdə keçirilən maarifləndirmə işlərinin birinci mərhələsi yekunlaşıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) təşkilatçılığı və "ASAN Könüllülük" Məktəbinin dəstəyi ilə rəqəmsal maarifləndirmə Gəncə şəhəri, eləcə də Quba və Masallı rayonlarında həyata keçirilib. EHİM tərəfindən xüsusi təlimlər keçən rəqəmsal könüllülər tərəfindən vətəndaşlara rih.gov.az portalının üstünlükləri, yerli icra hakimiyyətləri ilə onlayn və ya fiziki görüşün əldə edilməsi üçün elektron müraciət, habelə portalda yer almış mümkün elektronlaşdırılmış xidmətlər və digər istiqamətlər haqqında məlumat verilib, portalda onlayn qeydiyyatdan keçmək istəyən vətəndaşlara dəstək göstərilib.
Birinci mərhələdə Gəncə şəhəri, Quba və Masallı rayonları üzrə ümumilikdə 7 mindən çox vətəndaş rih.gov.az portalı haqqında məlumatlandırılıb.
Könüllülər layihə çərçivəsində vətəndaşların maarifləndirilməsində fəal iştirakına görə təşəkkürnamə və EHİM tərəfindən müxtəlif hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.
“Rəqəmsal icra hakimiyyəti” – rih.gov.az portalının əsas hədəfi vahid məkandan xidmətlərə elektron çıxışın təmin edilməsi, vətəndaşların vaxtına qənaət edilməsi, vətəndaş məmnuniyyətinin artırılması, eləcə də data əsaslı operativ qərar qəbuletməyə nail olunmasıdır. Portal ilkin olaraq Quba, Masallı rayonları və Gəncə şəhərinin vətəndaşları üçün ötən ilin noyabr ayında istifadəyə verilib. Mart ayından etibarən isə bütün rayonların icra hakimiyyətləri üçün tətbiq olunub.

The first phase of awareness-raising activities conducted by digital volunteers has been completed
The first stage of awareness-raising activities carried out in the regions by digital volunteers on the portal "Digital Executive Power" - rih.gov.az has been completed.
Digital awareness was organized in Ganja, as well as in the Guba and Masalli districts by the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and with the “ASAN Volunteer” School. Citizens were informed about the advantages of the rih.gov.az portal, e-application for an online or physical meeting with local executive powers, as well as possible e-services and other directions on the portal by digital volunteers who have undergone special trainings by EGDC. Also, Citizens wishing to register online on the portal were supported by volunteers.
In the first stage, in total, more than 7,000 citizens of Ganja city, Guba, and Masalli districts were informed about the rih.gov.az portal.
Volunteers were awarded various gifts and thanks letters by EGDC for their active participation in informing citizens about the project.
The main goal of the "Digital executive power" -rih.gov.az portal is to provide electronic access to services from a single space, save citizens' time, increase citizen satisfaction, as well as achieve data-based operational decision-making. The portal was first launched in November last year for citizens of Guba, Masalli districts, and Ganja city. From March, it has been applied to the executive powers of all regions.