EHİM-in nümayəndələri Estoniyada səfərdə olublar
9-12 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin nümayəndələri Estoniyada səfərdə olublar. Səfər çərçivəsində nümayəndələr Estoniya Hökuməti tərəfindən hər il təşkil olunan Elektron Hökumət Konfransında iştirak ediblər.
Tallinn şəhərində baş tutan konfransa 75 ölkədən 300-dən çox elektron hökumət mütəxəssisləri qatılıblar. Estoniya Prezidentinin də qatıldığı konfransın bu ilki istiqaməti daha çox böhran hallarında elektron hökumətin idarə edilməsi və süni intellektin dövlət xidmətlərində tətbiqinə həsr olunub. Konfrans Estoniyanın Xarici İşlər Nazirliyi, İqtisadiyyat və Kommunikasiya Nazirliyi, e-Hökumət Akademiyasının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Səfər çərçivəsində Mərkəzin nümayəndələri, həmçinin Tallinn Texniki Universitetini (TalTech) ziyarət ediblər. Universitet nümayəndələri ilə keçirilən görüşdə elektron hökumət üzrə tədris, cəmiyyətin rəqəmsal savadlılığının artırılması, təlimçilərin təlimi və müxtəlif ixtisasartırma proqramları üzrə əməkdaşlıq istiqmətləri müzakirə edilib.
Nümayəndə heyəti eləcə də ötən il EHİM, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və "B.EST Solutions" şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə ərsəyə gətirilən Kibergigiyena platforması üzrə işləri və növbəti addımları müəyyən etmək məqsədilə layihənin Estoniyadan olan tərəfdaşı “Cybexer” şirkəti ilə də görüşüb.
Qeyd edək ki, Estoniya BMT tərəfindən hər iki ildən bir dərc olunan və bütün dünya ölkələrinin elektron hökumət üzrə inkişafını ölçən “Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi” göstəricisinə görə dünya üzrə 3-cü yerdədir.

Representatives of EGDC visited Estonia
Representatives of the E-GOV Development Center of the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan visited Estonia on May 9-12. During the visit, the delegates attended the e-Government Conference organized by the Estonian Government.
More than 300 e-government experts from 75 countries attended the conference in Tallinn. This year's conference, which was also attended by the President of Estonia, focused on the management of e-government in times of crisis and the application of artificial intelligence in public services. The conference was organized by the Estonian Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Economy and Communications, and the e-Governance Academy.
During the visit, representatives of the Center also visited Tallinn Technical University (TalTech). The meeting with university representatives focused on cooperation in e-government education, digital literacy, training of trainers and various training programs.
The delegation also met with “Cybexer”, the project's Estonian partner, to determine the work and next steps for the Cyberhygiene platform, which was developed last year by the State Service for Special Communications and Information Security and “B.EST Solutions”.
Estonia ranks third in the world according to the “e-Government Development Index”, which is published every two years by the United Nations and measures the development of e-government in all countries of the world.