Gəmiyə mülkiyyət hüququ haqqında şəhadətnamənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu
Azərbaycan Respublikasının Ticarət Gəmiçiliyi Məcəlləsinin, həmçinin Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 4 iyun 2010-cu il tarixli, 105 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında gəmilərin dövlət qeydiyyatına alınması Qaydaları"nın tələblərinə uyğun olaraq hüquqi və fiziki şəxslərin gəmiyə mülkiyyət və digər əşya hüququ haqqında şəhadətnamənin verilməsi
Gəminin BDT (İMO) nömrəsinin alınmasına dair sənəd
Gəminin mülkiyyətçiləri və ya onun üzərində digər əşya hüquqlarına malik olan şəxslər tərəfindən doldurulmuş ərizə-anket
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada gəmiyə mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənəd
Gəminin istismara yararlı olmasına və dəniz nəqliyyatı sahəsində mövcud beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğunluğunun yoxlanılmasına dair akt
Gəminin üzgüçülüyə yararlılığı haqqında şəhadətnamə
- Sənədin notariat qaydasında təsdiq edilmiş surəti
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada gəmiyə mülkiyyət hüququnu və gəmiyə digər əşya hüquqlarını təsdiq edən məhkəmənin qərarı
dövlət rüsumunun ödənilməsini təsdiq edən sənəd
Azərbaycan Respublikasının ərazisində əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada gəmiyə digər əşya hüquqlarını təsdiq edən müvafiq sənəd

Acceptance of the application and documents for issuing the certificate of ownership of the ship
Issuance of certificates of ownership and other property rights to ships to legal entities and natural persons in accordance with the requirements of the Merchant Shipping Code of the Republic of Azerbaijan and the "Rules of State Registration of Ships in the Republic of Azerbaijan" approved by Order № 105 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 4 June 2010.
A document on the receipt of the ship's IMO number
A document confirming the right of ownership to the ship in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan
Act on the verification of the ship's serviceability and compliance with the requirements of the existing international conventions in the field of maritime transport
Certificate of seaworthiness of the ship
A document confirming the payment of the state fee
A document confirming the identity of a foreigner or stateless person in the territory of the Republic of Azerbaijan