Sertifikatın (diplomun) Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dəniz Administrasiyası tərəfindən tanınması haqqında təsdiqnamənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu
“Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair”, Beynəlxalq Konvensiyanın (DHDNÇ-78) tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat donanması gəmilərində (hərbi gəmi istisna olmaqla) işləmək üçün əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin sertifikatlarının (diplomlarının) Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyi tərəfindən tanınması haqqında təsdiqnamənin verilməsi
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı altında üzən gəmilərdə gəmi heyəti üzvü vəzifəsində işləmələri üçün cəlb olunması zərurətini özündə ehtiva edən əsaslandırılmış müraciət
"Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair" Beynəlxalq Konvensiyanın tələblərinə müvafiq olaraq dənizçiyə verilən sənədlərin təsdiqlənməsinə dair bu sənədləri verən dövlət tərəfindən müvafiq sənəd
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin işləməsi nəzərdə tutulan gəmilərə dair Dövlət gəmi reyestrindən çıxarış
2 ədəd 3x4 sm ölçüdə ağ fonda fotoşəkil
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə və Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu (tərəfdar çıxdığı) beynəlxalq müqavilələrə uyğun olaraq bağlanılması nəzərdə tutulan əmək müqaviləsinin layihəsi
Azərbaycan Respublikasının hüdudlarında istifadə edilməsi üçün vətəndaşlığı olmayan şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsi
İşə cəlb olunması nəzərdə tutulan əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin sağlamlıq vəziyyətinin müvafiq vəzifəni tutmağa imkan verməsini təsdiq edən tibbi sertifikat
Əcnəbiyə və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsə müvəqqəti və ya daimi yaşayış üçün verilən icazə vəsiqəsi
Gəmi komandir və sıravi heyət üzvlərinə təsdiqnamələrin verilməsinə görə dövlət rüsumunun ödənildiyini təsdiq edən sənəd Ödənişin həyata keçirildiyini təsdiq edən sənəd xidmətin nəticəsinin əldə edilməsi zamanı digər sənədlərin əsli ilə birlikdə bilavasitə Administrasiyaya təqdim edilməlidir
İşə cəlb olunması nəzərdə tutulan əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin sertifikatları (diplomları) və xüsusi hazırlıq şəhadətnamələri

Acceptance of the application and documents for issuance of the certificate of recognition of the certificate (diploma) by the State Maritime Administration of the Republic of Azerbaijan
Issue of a certificate of recognition of diplomas to foreigners and stateless persons by the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, allowing the recipients to work on ships of the transport fleet of the Republic of Azerbaijan (except warships) in accordance with the requirements of the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping (DSC-78).
2 photos of the size 3x4 cm on white background
A reasoned application containing the need to attract foreigners and stateless persons to work as crew members on ships sailing under the national flag of the Republic of Azerbaijan
Relevant document from the issuing State confirming that documents have been issued to the seafarer in accordance with the requirements of the International Convention on Training, Certification and Watchkeeping.
Extract from the state ship register for ships intended for the employment of foreigners and stateless persons
Draft of the employment contract concluded in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan and international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party
Identity card of a stateless person to be used within the borders of the Republic of Azerbaijan
A medical certificate confirming that the health status of the foreigners and stateless persons to be employed allows them to hold the relevant position
Temporary or permanent residence permit issued to a foreigner or stateless person
A document confirming the payment of the state fee for the issuance of certificates to the ship's captain and crew members.
Certificates (diplomas) and special education certificates of foreigners and stateless persons who are to be employed